{"vars":{{"pageTitle":"Francuska firma dostała zgodę na przejęcie Playa. Czy możliwe jest wyjście z giełdy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["europa","francja","iliad","play","play-communications","polska","rynek-telekomunikacyjny","telekomunikacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69020}} }
300Gospodarka.pl

Francuska firma dostała zgodę na przejęcie Playa. Czy możliwe jest wyjście z giełdy?

Firma Iliad SA otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie 100 proc. akcji operatora sieci telefonii komórkowej Play za 3,5 mld euro. Wstępna oferta w tej sprawie wpłynęła do obecnych właścicieli sieci w sierpniu tego roku.

Komisja stwierdziła, że proponowana transakcja nie wzbudzi obaw o konkurencję ze względu na brak horyzontalnego pokrywania się działalności przedsiębiorstw, bo działają one w różnych krajach.

Iliad, kontrolowany przez Xaviera Niel, działa jako dostawca stacjonarnych i komórkowych usług telekomunikacyjnych, stacjonarnego internetu i telewizji we Francji oraz usług telekomunikacyjnych we Włoszech.

Co to oznacza?

We wrześniu br. Iliad ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Playa po cenie 39 zł za sztukę. Zapisy w wezwaniu trwają od 19 października do 17 listopada br.

Co istotne, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz wycofania Play Communications z obrotu na GPW, jeśli w wyniku tego wezwania wejdzie w posiadanie 95 proc. ogólnej liczby akcji Playa.

Jak pisze Telepolis, po zakończeniu transakcji działający na polskim rynku operator ma odpowiadać za niemal 1/4 wszystkich przychodów generowanych przez Iliad, szacowanych na 7,1 mld euro. W wyniku przejęcia francuska firma może stać się 6 największym operatorem w Europie.

„Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultra-szybkich usług szerokopasmowych, co do których Iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że iliad wkracza na polski rynek” – powiedział w rozmowie z Telepolis prezes Iliad Thomas Reynaud.

Huawei ponownie inwestuje na Węgrzech, tym razem w centrum badawczo-rozwojowe