{"vars":{{"pageTitle":"FT radzi Angeli Merkel: UE powinna zająć twarde stanowisko wobec Polski i Węgier","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["angela-merkel","finanse-publiczne","unia-europejska","wegry"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72651}} }
300Gospodarka.pl

FT radzi Angeli Merkel: UE powinna zająć twarde stanowisko wobec Polski i Węgier

W komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik Financial Times stwierdza, że polska i węgierska siłą w negocjacjach z UE jest iluzoryczna.

Zaplanowany na ten tydzień szczyt unijny w Brukseli może zdominować brak zgody Polski i Węgier na ustanowienie zabezpieczeń związanych z przestrzeganiem rządów prawa w nowym, siedmioletnim budżecie Unii Europejskiej, co zablokuje w praktyce fundusz odbudowy po pandemii koronawirusa warty łącznie 1,8 bln euro.

Jak piszą redaktorzy Financial Times, pozycja Polski i Węgier jest w tej sytuacji słaba i szkodzi im samym. “Przegranymi będą ludzie, których oba nacjonalistyczne rządy udają, że chronią przed rzekomo apodyktycznymi liberalnymi elitami UE”.

Dziennik zauważa, że Polska i Węgry są znaczącymi beneficjentami funduszy unijnych, a zamrożenie części wydatków funduszu odbudowy pozbawi oba kraje ogromnych wypłat.

Pozostałe kraje mogą obejść polskie i węgierskie weto i przyjąć oddzielny fundusz odbudowy, który nie obejmuje sprzeciwiających się państw, choć będzie to czasochłonne i niełatwe – pisze FT.

Redaktorzy uważają, że UE powinna jednak przygotowywać się na tę ewentualność, żeby pokazać, że nie podda się szantażowi ze strony “krajów członkowskich, które nie szanują zapisanych w traktatach zobowiązań do przestrzegania demokratycznych standardów”.

Według FT wspólnota powinna też przyjąć oddzielną regulację, która wymaga przestrzegania rządów prawa w zamian za wypłaty z kasy UE, czego Polska i Węgry nie mogą zablokować.

Dziennik zauważa też, że głosy dotyczące wyjścia Polski z UE są prawdopodobnie zagraniem politycznym skierowanym do Angeli Merkel, dla której tak dużym priorytetem była jedność UE, że przymknęła oko na nadużycia władzy w Warszawie i Budapeszcie.

“UE musi zająć twarde stanowisko, a kanclerz [Niemiec] musi wybrać stronę”, pisze FT.

Jakie wydarzenia mogą wstrząsnąć światem w 2021 roku? Saxo Bank prezentuje 10 „szokujących prognoz”