{"vars":{{"pageTitle":"Fundusz norweski pozbędzie się obligacji rynków wschodzących. Na liście są też polskie aktywa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["inwestycje","news"],"pageAttributes":["finanse","fundusz-norweski","norwegia","obligacje","waluty"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"5 kwietnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":5741}} }
300Gospodarka.pl

Fundusz norweski pozbędzie się obligacji rynków wschodzących. Na liście są też polskie aktywa

Norweski fundusz emerytalny – największy na świecie państwowy fundusz majątkowy – otrzymał zgodę ministra finansów na pozbycie się obligacji rynków wschodzących, w tym Polski.

Jak pisze Bloomberg, dyskusja o pozbyciu się obligacji państwowych i korporacyjnych z rynków wschodzących trwała ponad rok i jest elementem szerszej rewizji portfela obligacji funduszu wartego 310 mld dolarów.

Decyzja dotyczy usunięcia z portfolio inwestycyjnego obligacji z Meksyku, Korei Południowej, Chile, Czech, Węgier, Izraela, Malezji, Polski, Rosji i Tajlandii. Fundusz zachowa jednak możliwość zainwestowania do 5 proc. swojego portfolio w rynki wschodzące.

Fundusz swoją decyzję uzasadnił tym, że posiadanie tylu obligacji rządowych na całym świecie nie ma większego sensu, ponieważ są one coraz bardziej wzajemnie powiązane (to znaczy, że reagują podobnie na te same impulsy rynkowe), a także narażają fundusz na dodatkowe ryzyka walutowe.

Jak podaje Bloomberg, sam fundusz chciał jeszcze bardziej radykalnego ograniczenia portfolio obligacji do wyłącznie papierów denominowanych w euro, dolarach i funtach brytyjskich. Ministerstwo finansów nie zgodziło się też na pozbycie się obligacji korporacyjnych. 

Obecnie norweski fundusz państwowy ma w portfelu akcje 114 polskich spółek o wartości prawie 1,4 mld dolarów oraz obligacje sześciu polskich podmiotów o łącznej wartości 1,06 mld dolarów – z czego 803 mln dolarów to obligacje Skarbu Państwa.

Od 2015 roku łączna wartość obligacji w portfolio funduszu systematycznie spada, a inwestycje w akcje spółek z GPW rosną systematycznie od 2016 roku.

Norweski fundusz państwowy to największy na świecie państwowy fundusz inwestycyjno-oszczędnościowy. Gromadzi środki pochodzące z zysków ze sprzedaży ropy i inwestuje w akcje ponad 9 tys. spółek giełdowych na całym świecie, w tym gigantów takich jak Apple, Nestle, Microsoft czy Samsung. Z powodu jego wielkości i rozległości inwestycji jest uważnie śledzony przez inwestorów na całym świecie.

W maju 2018 roku na jednego obywatela Norwegii przypadało w nim 195 tys. dolarów.