{"vars":{{"pageTitle":"Fundusze Norweskie i EOG przekażą Polsce 165 mln euro na rzecz środowiska i klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["europejski-obszar-gospodarczy","fundusz-norweski","klimat","ministerstwo-funduszy-i-polityki-regionalnej","norwegia","ochrona-srodowiska","polska","transformacja-energetyczna","zmiany-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"7 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":38865}} }
300Gospodarka.pl

Fundusze Norweskie i EOG przekażą Polsce 165 mln euro na rzecz środowiska i klimatu

Poprawa jakości powietrza, efektywne wykorzystanie energii w szkołach i przedsiębiorstwach, zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych czy przeciwdziałanie zmianom klimatu – m.in. te inicjatywy mogą liczyć na wsparcie pochodzące z programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” – podało MFiPR w komunikacie.

W piątek, umowy w sprawie realizacji nowego programu, finansowanego ze środków Funduszy norweskich i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy), podpisali Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce Olav Myklebust oraz Minister Klimatu Michał Kurtyka.

Całkowity budżet programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” to 164,7 mln euro, z których 140 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro wkład krajowy.

O wsparcie w ramach Programu będą mogły się ubiegać m.in. jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorcy (m.in. przedsiębiorstwa przemysłowe, spółki komunalne, w tym producenci energii i ciepła, czy właściciele małych elektrowni wodnych).

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

Polska już po raz trzeci korzysta z tych pieniędzy. W ostatniej, drugiej edycji Funduszy pula środków dla Polski wyniosła 578,1 mln euro.

Europejski Obszar Gospodarczy to strefa wolnego handlu, do której należą państwa Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

>>>Czytaj także: Czy Polska nauczy się elektromobilności od Niderlandów? To dobry wzorzec