{"vars":{{"pageTitle":"Fuzja Orlenu i Lotosu staje się faktem. Jest zgoda akcjonariuszy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","grupa-lotos","najnowsze","pkn-orlen","polaczenie-orlenu-z-lotosem"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":330282}} }
300Gospodarka.pl

Fuzja Orlenu i Lotosu staje się faktem. Jest zgoda akcjonariuszy

Akcjonariusze PKN Orlen wyrazili, podczas walnego zgromadzenia, zgodę na połączenie z PKN Orlen. To ostatni krok formalny niezbędny przed zarejestrowaniem połączenia obu spółek.

Za przyjęciem uchwały połączeniowej głosowało 98,27 proc. akcjonariuszy spośród 71,5 proc. głosów w spółce reprezentowanych na walnym zgromadzeniu.

Fuzja staje się faktem

To ostatni z kroków formalnych niezbędnych do finalizacji procedury połączenia. W środę 20 lipca taką samą zgodę wyrazili akcjonariusze Grupy Lotos. Dzień wcześniej zgodę na połączenie wydała Rada Ministrów.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiadał wcześniej, że finalizacja połączenia nastąpi na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku.

Połączenie odbędzie się poprzez przeniesienie całego majątku Grupy Lotos na PKN Orlen, przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału z emisją akcji dla akcjonariuszy Grupy Lotos.

Parytet wymiany akcji wyniesie 1,075 akcji PKN Orlen za każdą akcję Grupy Lotos.

W wyniku fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos, udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 35 procent.

Jednocześnie akcjonariusze PKN Orlen wydali zgodę na zbycie przez spółkę baz paliw w Gdańsku, Gutkowie, Szczecinie i Bolesławcu, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki. Zbycie odbędzie się poprzez wniesienie tej spółki jako wkładu niepieniężnego na pokrycie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki Lotos Terminale.

Lotos Terminale stanie się z kolei spółką zależną PKN Orlen.