{"vars":{{"pageTitle":"Amerykański gazowiec z dostawą LNG zacumował w Świnoujściu. Dostarczył 70 tys. ton gazu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["gaz","gaz-system","gazoport","lng","pgnig","stany-zjednoczone","swinoujscie"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":248713}} }
300Gospodarka.pl

Amerykański gazowiec z dostawą LNG zacumował w Świnoujściu. Dostarczył 70 tys. ton gazu

Do gazoportu w Świnoujściu zawinął dziś amerykański tankowiec z około 70 tys. ton gazu LNG. To już 150-ta dostawa od początku istnienia gazoportu.

Wielkość ładunku tankowca z USA odpowiada około 95 mln metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji.

Gazowiec, który dostarczył dziś gaz, był jednym z kilkudziesięciu, które pod koniec ubiegłego roku wyruszyły do Europy z amerykańskich terminali skraplających gaz. Na rynku globalnym stanowiło to wyraźną zmianę wobec poprzednich kilku miesięcy, podczas których większość ładunków LNG z USA kierowano do Azji. To wpływało na ograniczoną dostępność gazu w Europie, a w związku z tym także na wzrost cen błękitnego paliwa na europejskich giełdach. 300Gospodarka pisze o tym więcej tutaj.


Czytaj również: Gwałtowny spadek cen gazu w Europie po informacjach o dostawach LNG z USA. „Przybyła kawaleria”


Przekierowanie dostaw LNG znów do Europy dało rynkowi pewien oddech i nadzieję, choć gazu dostępnego do kupienia na rynku jest wciąż mało. To jeden z przykładów czynników wpływających na cenę gazu na europejskich giełdach, które rzutują na ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii w Polsce. Już sama informacja o metanowcach z amerykańskim gazem płynącym do Europy przyczyniła się do obniżenia w tamtych dniach ceny gazu na rynku holenderskim o kilkadziesiąt procent – powiedział Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG,

Od początku funkcjonowania gazoportu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło do Polski drogą morską już ok. 17 mld m sześc. gazu ziemnego. W 2021 roku import LNG spółki wyniósł 3,94 mld m sześc. po regazyfikacji i wzrósł z 3,76 mld m sześc. w 2020 roku.

Dotychczasowe dostawy

W ramach 150 dostaw odebranych przez PGNiG od początku funkcjonowania Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu 95 pochodziło z Kataru, 40 z USA, 13 z Norwegii, a po jednej z Trynidadu i Tobago oraz z Nigerii.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 roku. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.

Więcej o dostawach LNG do Gazoportu w Świnoujściu napisaliśmy tutaj:

Gazoport w Świnoujściu. Sprawdziliśmy, skąd Polska kupuje skroplony gaz