{"vars":{{"pageTitle":"Gaz, energetyka jądrowa, OZE. Polska chce kontynuować wspólne projekty z Ukrainą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["czyste-powietrze","energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","oze","polska","transformacja-energetyczna","ukraina","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"15 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":514113}} }
300Gospodarka.pl

Gaz, energetyka jądrowa, OZE. Polska chce kontynuować wspólne projekty z Ukrainą

Będziemy kontynuować projekty energetyczne i wymianę doświadczeń z Ukrainą – zadeklarowała w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Wymieniła m.in. obszary energetyki jądrowej, prosumenckiej i starania o zawieszenie Rosji w międzynarodowych organizacjach.

Jak mówiła Anna Moskwa podczas konferencji E23:PL FOR UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości”, zarówno Polska, jak i Ukraina są na ścieżce transformacji energetycznej i mają dużo doświadczeń do wymiany.

Kontynuujemy wszystkie projekty, włącznie z projektem połączenia energetycznego – zapewniła minister.

Jej zdaniem na dziś priorytetem jest utrzymanie stabilności, odbudowa i utrzymanie systemu elektroenergetycznego Ukrainy. Jak dodała, Polska obiecuje współpracę w obszarze gazu, wymiany doświadczeń w transformacji, dialog w obszarze ochrony powietrza. Przypomniała rządowy program „Czyste powietrze” dodając, że Polska obiecała wesprzeć Ukrainę w budowie analogicznego programu.


Czytaj także: Ukraina jest w stanie wejść do UE szybciej niż w 10 lat. Ma zasoby, których Polska nie miała [WYWIAD]


Chcemy się też dzielić Ukrainą doświadczeniami z programu +Mój Prąd+, dzięki któremu w Polsce pojawiło się 1,2 mln prosumentów – dodała minister klimatu.

Polska podtrzymuje też wymianę doświadczeń w obszarze energetyki jądrowej – zaznaczyła Anna Moskwa. Jak podała, strona polska zobowiązuje się, aby razem z Ukrainą dążyć do zawieszenia członkostwa Rosji w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jak zauważyła, wyzwaniem jest też skatalogowanie strat i wspólne wystąpienie o rekompensaty za zniszczoną infrastrukturę energetyczną.


Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz codzienny newsletter 300Sekund!


Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger zauważył z kolei, że Polska chce uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, a stronie ukraińskiej zależy na budowie relacji na lata. – Ukraina ma olbrzymią wiedzę i doświadczenia w energetyce jądrowej, chcemy z nich korzystać i wymieniać się nimi – zauważył Berger.

Polecamy też: