{"vars":{{"pageTitle":"Gaz- System pożyczy od PFR 1 mld złotych. Ma to pomóc bezpieczeństwu energetycznemu Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltic-pipe","bezpieczenstwo-energetyczne","energetyka","finanse","gaz","inwestycje","najnowsze","pfr","terminal-lng"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"7 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":351839}} }
300Gospodarka.pl

Gaz- System pożyczy od PFR 1 mld złotych. Ma to pomóc bezpieczeństwu energetycznemu Polski

PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju (PFR), zawarł z Gaz-Systemem umowę pożyczki podporządkowanej na kwotę 1 mld złotych na finansowanie inwestycji o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

– Deklarujemy, że jako PFR chcemy aktywnie wspierać Gaz-System w realizacji tego programu inwestycyjnego, który zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji prasowej.

Gaz-System wdraża rządową strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Przez ostatnie sześć lat spółka realizuje program inwestycyjny, który ma na celu rozwój sieci przesyłowej oraz zapewnienie technicznych możliwości transportu do Polski gazu z różnych źródeł.

Do najważniejszych projektów zrealizowanych przez Gaz-System należy budowa gazociągu Baltic Pipe oraz interkonektorów gazowych z Litwą i Słowacją, a także rozbudowa krajowej sieci przesyłowej i Terminalu LNG w Świnoujściu. W najbliższych latach spółka planuje zrealizować także projekt terminala FSRU w okolicy Gdańska.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. PFR zajmuje się min.: inwestycjami infrastrukturalnymi, rozwojem przedsiębiorczości, fuzjami i przejęciami oraz eksportem i ekspansją zagraniczną polskich przedsiębiorstw, wsparciem samorządów, realizacją programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługą inwestycji zagranicznych.

Dotacje do paliw kopalnych na świecie sięgnęły 700 mld dolarów. Podwoiły się w rok