{"vars":{{"pageTitle":"Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość. "Nawet 10 mld m3 gazu rocznie"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltic-pipe","gaz","gazociag","gazociag-baltic-pipe","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":422047}} }
300Gospodarka.pl

Gazociąg Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość. „Nawet 10 mld m sześciennych gazu”

30 listopada tego roku gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski. Jest to 10 mld m sześciennych gazu rocznie – poinformował w środowym komunikacie Gaz-System.

Jak wyjaśniono, Energinet, duński operator systemu przesyłowego, zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury Baltic Pipe.

– Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m sześciennych gazu w skali roku. Taka ilość pokrywa ponad 60 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec – powiedział cytowany w komunikacie prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

– Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-System-em, zostało zrealizowane – dodał.

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br. Funkcjonował jednak w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m sześciennych rocznie, począwszy od 30 listopada 2022.

Baltic Pipe – od dawna planowana alternatywa

Wybudowanie gazociągu Baltic Pipe było jedną z największych polskich inwestycji ostatnich lat. Jest to alternatywa dla sprowadzania gazu z Rosji. Tegoroczne odcięcie dopływu surowca z tego kraju tylko potwierdziło wcześniejsze obawy.

Pomysł na wybudowanie połączenia gazowego z Norwegią pojawił się już w 2001 r. W 2007 r. przypomniano sobie o nim przy okazji projektu gazociągu Skanled, ostatecznie zawieszonego w 2013 r. Dziewięć lat później (2016 r.) firmy z Polski i Danii, Gaz-System i Energinet, podpisały porozumienie w sprawie budowy Baltic Pipe. Ostateczne decyzje podjęto w 2018 r., a w 2020 r. rozpoczęto budowę. Oficjalne otwarcie gazociągu odbyło się we wtorek 27 września br.

Nowy gazociąg łączy Polskę i Danię z norweskimi złożami gazowmi. Jego zachodnia część biegnie do Morza Północnego i łączy się z Europipe II. Gaz przez Baltic Pipe ma przesyłać Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Będzie korzystać z własnych złóż w Norwegii oraz z surowca zakupionego w ramach kontraktów.

Polecamy: