{"vars":{{"pageTitle":"Giełda bezsilna wobec wyzwań klimatycznych. Spółki nie spełniają warunków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["co2","emisja-gazow-cieplarnianych","ftse100","gazy-cieplarniane","gielda-papierow-wartosciowych","gpw","instrat","main","najnowsze","porozumienie-paryskie","raport","raportowanie","redukcja-emisji","sp100"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"10 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":508635}} }
300Gospodarka.pl

Giełda bezsilna wobec wyzwań klimatycznych. Spółki nie spełniają warunków

Polskie spółki giełdowe nie spełniają wymogów klimatycznych. Jedynie 25 spośród 100 największych emitentów notowanych na GPW wyznaczyło cele redukcji emisji gazów cieplarnianych. Część z nich nie przygotowuje nawet raportów dotyczących emisji.

Eksperci z Instrat przeanalizowali cele redukcji emisji gazów cieplarnianych największych spółek na warszawskiej giełdzie.

Większość spółek bez celów redukcji CO2

Okazuje się, że ¾ spośród 100 największych spółek notowanych na GPW nie wyznaczyło celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie analitycy zauważają, że choć w ciągu 2022 roku liczba spółek z GPW deklarujących cele redukcji emisji podwoiła się, wciąż wypada ona rozczarowująco na tle największych zachodnich indeksów.

Dla porównania: cele klimatyczne wyznaczyło 76 spółek z amerykańskiego indeksu S&P100, w brytyjskim FTSE100 aż 82 spółki, a wśród największych niemieckich spółek publicznych jest 40 emitentów. Polsce do tych wyników daleko.

Jeżeli założylibyśmy liniowy wzrost liczby spółek z celami klimatycznymi, polskie spółki z WIG100 dogonią brytyjski indeks w 2027 r., czyli trzy lata przed rokiem 2030 wyznaczającym kamień milowy unijnej polityki klimatycznej. Wtedy cele redukcji emisji powinny być realizowane, a nie dopiero wyznaczane – mówi Stanisław Stefaniak, kierownik programu Zrównoważone Finanse w Instracie.


Zobacz też: Warszawska GPW kupiła giełdę w Armenii. „Nastąpiło zamknięcie transakcji”


Daleko od porozumienia paryskiego

Dodatkowo zespół Instratu przeanalizował zgodność celów spółek GPW z porozumieniem paryskim. I tu także nie ma powodów do zadowolenia.

Łączny wzrost temperatury, implikowany przez cele redukcji emisji spółek z GPW, wynosi 2,64°C. To znacznie powyżej poziomu dopuszczanego przez porozumienie paryskie, czyli 1,5°C – ocenia Stanisław Stefaniak.

Jednocześnie 17 spośród 26 spółek posiada cele redukcji emisji zgodne z wymogami. Jednak dla 6 z nich ocena ta opiera się na celach krótkoterminowych, które powinny zostać uzupełnione o działania w średnim i długim terminie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Za mało raportów

Samo raportowanie emisji przez spółki giełdowe również wypada słabo. Podstawowe informacje w tym zakresie publikują 63 spółki z WIG100. Jednak tylko 7 liczy pełne emisje w łańcuchu wartości, które dostarczają całego obrazu działalności spółki – i często są wielokrotnie większe niż emisje własne spółek.

Szacunki wskazują, że średnio raportowane jest zaledwie 15 proc. emisji zakresu 3. (najwyższego), przy czym w niektórych sektorach odsetek ten wynosi mniej niż 1 proc.

Bez informacji o emisjach w łańcuchu wartości, profile emisji wytwórcy samochodów konwencjonalnych i elektrycznych są trudne do rozróżnienia. Tymczasem polskie spółki, nawet te raportujące emisje własne, nie podchodzą do liczenia tych emisji poważnie – podkreśla Stanisław Stefaniak.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że raportowanie emisji gazów cieplarnianych stanie się niedługo obowiązkowe. Na mocy unijnych przepisów o raportowaniu niefinansowym (Dyrektywa CSRD). Spółki będą zobowiązane uwzględnić emisje w łańcuchach dostaw oraz informacje o planach ich redukcji.

Natomiast konieczność posiadania planów dekarbonizacji narzuca projekt rozporządzenia o unijnym standardzie zielonych obligacji. Jak donoszą eksperci, rynek coraz częściej oczekuje rzetelności dotyczącej przyjmowanych zobowiązań klimatycznych.

Jeżeli spółki z GPW nie podejdą do tematu poważnie, muszą liczyć się z utrudnionym dostępem do zewnętrznego finansowania, którego dostawcy – co jeszcze raz warto podkreślić – coraz częściej zwracają uwagę na kwestie klimatyczne.

Polecamy: