{"vars":{{"pageTitle":"Glapiński: Fundamentalnie złoty powinien być znacznie mocniejszy niż teraz","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","kurs-zlotego","makroekonomia","nbp","rpp","waluty","zloty"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"9 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":273578}} }
300Gospodarka.pl

Glapiński: Fundamentalnie złoty powinien być znacznie mocniejszy niż teraz

Mocne fundamenty polskiej gospodarki oznaczają, że złoty powinien być znacznie mocniejszy niż teraz, a umacnianie złotego powinno służyć ograniczaniu inflacji, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.

Ograniczeniu inflacji powinno także sprzyjać umocnienie złotego. Na to nakierowane są bardzo mocno nasze działania. Bowiem obserwowana ostatnio rynkowa presja na osłabienie złotego nie ma żadnego uzasadnienia w mocnych fundamentach gospodarczych Polski – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

I to z czasem unormalni ten kurs. To osłabienie złotego jest też całkowicie przeciwne, niespójne z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej NBP. To też z czasem unormalni kurs złotego. Presja na deprecjację złotego, obserwowana w ostatnim okresie, wynikała w dużej mierze ze wzrostu globalnej awersji inwestorów światowych do ryzyka. Fundamentalnie złoty powinien być jednak znacznie mocniejszy niż teraz. Te fundamenty spowodują, że złoty będzie znacznie silniejszy niż teraz – dodał.

Cała strefa krajów położonych blisko Ukrainy i Rosji cierpi na wzrost awersji do ryzyka, podkreślił szef banku centralnego.

Natomiast my, a także inwestorzy, którzy są jakoś bardziej stale zakorzenieni w Polsce wiedzą, że po pierwsze, Polsce nic nie grozi, chciałem to stanowczo podkreślić. Należę do kilku osób najlepiej poinformowanych w Polsce ze względu na pełnioną funkcję. Nie ma żadnych powodów do paniki – wskazał prezes NBP.

W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) napisano, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego.

Rada podkreśliła, że obniżaniu inflacji powinno sprzyjać umocnienie złotego, gdyż w jej ocenie „obserwowana w ostatnim okresie rynkowa presja na osłabienie złotego nie ma uzasadnienia w fundamentach gospodarczych Polski”.

Prezes NBP: Musimy tę inflację zdusić do takiego poziomu, żeby nie była uciążliwa