{"vars":{{"pageTitle":"Globalna recesja coraz bliżej? Prognozy pokazują, że jej prawdopodobieństwo znacznie wzrosło","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["coface","europa","najnowsze","pkb","recesja"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"20 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":373005}} }
300Gospodarka.pl

Globalna recesja coraz bliżej? Prognozy pokazują, że jej prawdopodobieństwo znacznie wzrosło

Prawdopodobieństwo wystąpienia globalnej recesji staje się coraz wyraźniejsze, podał Coface. Firma obniżyła prognozę globalnego wzrostu PKB do 1,9 proc. w 2023 r. i jednocześnie podtrzymała ocenę ryzyka dla dla Polski.

W swoim kwartalnym barometrze Coface obniżył ocenę dla ośmiu krajów. Po raz kolejny dotknięte są głównie kraje europejskie, w tym Włochy, Dania i Szwajcaria.

– Ponadto 49 obniżek ocen sektorowych w różnych regionach geograficznych wskazuje na wyraźne pogorszenie warunków w branżach uzależnionych od cyklów gospodarczych, takich jak budownictwo, przemysł metalowy i przetwórstwo drewna – podają autorzy raportu „Country & Sector Risk Barometer – Q3 2022”.

Prawie połowa z 49 obniżek ocen sektorowych dotyczy branż energochłonnych, takich jak przemysł chemiczny, papierowy i metalowy.

W odróżnieniu od poprzedniego kwartału, kiedy większość z nich dotyczyła Europy, obniżono oceny tych sektorów również dla większości gospodarek azjatyckich i np. także dla RPA.

– Większość ryzyk przedstawionych w poprzednim Barometrze urzeczywistniły się: nasilenie kryzysu energetycznego w Europie (zakłócenia przepływów), utrzymująca się inflacja i agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej na całym na świecie. W tym kontekście znacząco obniżyliśmy naszą prognozę globalnego wzrostu na rok 2023. Podobnie jak w latach 2001, 2008, 2009 i 2020, globalny wzrost będzie poniżej 2 proc. – prognozują eksperci.

Wszędzie źle, ale w Europie najgorzej?

Obniżenie prognoz wzrostu dotyczy wszystkich regionów świata, jednak w Europie spadek ma być najdotkliwszy.

– Europa jest bez wątpienia tym regionem, którego perspektywy uległy największemu pogorszeniu w ciągu lata. Tym samym, recesja wydaje się nieunikniona we wszystkich głównych gospodarkach europejskich, a większość z nich odnotuje nawet ujemny z nich odnotuje nawet ujemny wzrost w całym roku – wynika z raportu.

W związku z tym większość obniżek oceny ryzyka dla poszczególnych krajów W III kw. dotyczy gospodarek europejskich. Coface koryguje w dół 6 kolejnych ocen, zwłaszcza w przypadku 3 krajów, dla których ryzyko do tej pory nadal uznawane było za bardzo niskie: Danii, Szwajcarii i Luksemburga.

Jedynie Norwegia, będąc producentem gazu, możne wciąż cieszyć się najlepszą oceną ryzyka.

Globalne zacieśnianie polityki monetarnej wyraźnie osłabia perspektywy dla światowego sektora budowlanego – oceniają analitycy Coface.

– Ceny metali przemysłowych i drewna w ostatnich miesiącach stale spadają i od początku roku obniżyły się odpowiednio o 20 proc. i 60 proc., co skłoniło Coface do obniżenia oceny tych sektorów w kilku obszarach geograficznych – wynika z raportu.

Coraz większe wydatki, coraz mniej pieniędzy. Najuboższych stać na jeszcze mniej, niż przed rokiem