{"vars":{{"pageTitle":"Głodne matki. Alarmujące doniesienia Polskiej Akcji Humanitarnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afryka","azja","glod","kobiety","matka","najnowsze","niedozywienie","polska-akcja-humanitarna","pomoc-humanitarna","ubostwo","ukraina","zywnosc"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":572368}} }
300Gospodarka.pl

Głodne matki. Alarmujące doniesienia Polskiej Akcji Humanitarnej

Ponad miliard kobiet i nastolatek na świecie każdego dnia nie dojada lub rezygnuje z posiłków. Wśród nich najbardziej zagrożone są matki, które stawiają na pierwszym miejscu zdrowie swoich dzieci i rodziny.

W Dniu Matki Polska Akcja Humanitarna alarmuje, że poważne niedożywienie wśród matek jest coraz częstszym zjawiskiem, zwłaszcza w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych.

Coraz więcej głodnych matek

Eksperci donoszą, że ostatnie lata przyniosły szokujące pogorszenie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Obecnie ponad ćwierć miliarda osób – 258 mln – cierpi z powodu poważnego niedożywienia lub głodu. Wiele z tych osób mieszka w krajach doświadczających zmian klimatu, wojen lub niestabilności politycznej. Dwukrotnie zwiększyła się też różnica między płciami, pokazując, że to kobiety i nastolatki najsilniej odczuwają skutki nakładających się kryzysów.

– Nietrudno określić, dlaczego to właśnie matki nie dojadają lub rezygnują z posiłków. Przede wszystkim, chcą chronić swoje dzieci, najbliższych, a żeby to zrobić, muszą poświęcić swoje zdrowie. Widzimy to wszędzie tam, gdzie pracujemy, od Ukrainy, przez Sudan Południowy i Somalię, do Jemenu – mówi Helena Krajewska, rzeczniczka prasowa PAH.

Gdzie sytuacja jest najtrudniejsza?

Polska Akcja Humanitarna wskazuje, że w krajach najmocniej dotkniętych kryzysami humanitarnymi ostre niedożywienie wśród matek wzrosło aż o 1/4 przez ostatnie 3 lata. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja ciężarnych i karmiących kobiet w Afryce Subsaharyjskiej i Azji Południowo-Wschodniej.

W bardzo trudnym położeniu znajdują się kobiety w Sudanie Południowym, gdzie na skutki zmian klimatu nakładają się lata konfliktów zbrojnych. Obecnie aż 76 proc. obywateli tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej, a wśród nich 2,2 mln kobiet i blisko 5 mln dzieci. Dramatyczna sytuacja w sąsiednim Sudanie i nowa grupa osób potrzebujących, które uciekają przed konfliktem, może doprowadzić do katastrofy humanitarnej w Sudanie Południowym.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Nowe kryzysy, takie jak trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii czy wojna w Ukrainie, zepchnęły setki tysięcy rodzin na skraj ubóstwa.

– Do końca tego roku chcemy dotrzeć z żywnością do ponad 600 tys. osób na wschodzie i południu Ukrainy. W wielu rodzinach, którym pomagamy, nagle zabrakło jedynego żywiciela lub środków na utrzymanie. To trudna sytuacja dla matek – mówi Muthana Alhayou, kierownik działań PAH w tym regionie.

Polska Akcja Humanitarna wspiera matki, które znajdują się w sytuacji kryzysu humanitarnego. Fundacja dostarcza żywność i podstawowe produkty higieniczne, finansuje działanie ośrodków zdrowia oraz bezpiecznych przestrzeni dla kobiet i dzieci.

Polecamy również: