{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: Fed powinien zacząć obniżkę stóp już w marcu, żeby uniknąć recesji z powodu koronawirusa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["donald-trump","fed","goldman-sachs","gospodarka","koronawirus","recesja","rezerwa-federalna","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"3 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":41207}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: Fed powinien zacząć obniżkę stóp już w marcu, żeby uniknąć recesji z powodu koronawirusa

Ekonomiści Goldman Sachs oczekują, że aby zapobiec recesji i umożliwić ożywienie gospodarki amerykańskiej w drugiej połowie 2020 roku, Fed powinien do czerwca obniżyć stopy procentowe o 75 punktów bazowych (0,75 proc.). 

Obecnie stopa bazowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej ustalona jest na poziomie 1,75 proc.

„W odpowiedzi na ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa i jego negatywnego wpływu na amerykańską gospodarkę, oczekujemy, że Fed zdecyduje się obniżyć stopy procentowe o 75 pkt. bazowych do czerwca” – napisali ekonomiści Goldmana w raporcie.

„Nawet jeżeli epidemia nie dotrze do USA, niezbędna będzie stymulacja gospodarki w drugim półroczu, aby zrównoważyć spowolnienie pierwszych dwóch kwartałów” – dodali.

A taką stymulacją ma być właśnie obniżka stóp procentowych.

Pierwszego cięcia (o 25 punktów bazowych) spodziewają się oni już na najbliższym dwudniowym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, które zakończy się 18 marca.

„Potencjalny wzrost liczby nowych przypadków zarażonych koronawirusem w USA stanowi znaczące ryzyko dla dynamiki wzrostu PKB. Istotny jest także negatywny wpływ wirusa na łańcuch dostaw, który może się zwiększyć, jeśli nadal będą występować zakłócenia produkcji w Chinach” – napisali.

Ekonomiści Goldmana szacują, że tempo wzrostu amerykańskiego PKB spadnie o 0,2 pkt. proc. w pierwszym kwartale, w ujęciu rocznym.

Pomysłowi ekonomistów zapewne przyklaskuje Donald Trump.

Jak już pisaliśmy, prezydent Stanów Zjednoczonych również namawia amerykańską Rezerwę Federalną do pójścia śladem innych państw (m.in. Australii i Malezji) i obniżenia stóp procentowych w odpowiedzi na zagrożenie recesją spowodowane rozprzestrzenieniem koronawirusa.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, w poniedziałek stwierdzono 1 804 nowych przypadków występowania koronawirusa, a w sumie na świecie jest już prawie 89 tysięcy zarażonych osób.

W środę decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w Polsce podejmie Rada Polityki Pieniężnej.

>>>Czytaj także: OECD ostrzega, że koronawirus może zmniejszyć globalny wzrost gospodarczy o połowę