{"vars":{{"pageTitle":"Goldman Sachs: Rudy żelaza może brakować. Miała być nadwyżka, a będzie deficyt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza","analiza-ekspercka","ceny-stali","chiny","goldman-sachs","najnowsze","produkcja","stal-chinska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"10 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":624204}} }
300Gospodarka.pl

Goldman Sachs: Rudy żelaza może brakować. Miała być nadwyżka, a będzie deficyt

Na świecie może zacząć brakować rudy żelaza, ostrzegają eksperci Goldman Sachs. Bank inwestycyjny wskazuje na niskie zapasy i spadającą produkcję, które są głównymi czynnikami wpływającymi na ten niekorzystny trend.

W przeciwieństwie do oczekiwanej nadwyżki w tym roku, rynek rudy żelaza zmierza teraz ku wyraźnemu deficytowi – czytamy w najnowszym raporcie Goldman Sachs.

O sprawie informuje CNBC. Spadek produkcji w Chinach w związku z kryzysem na rynku nieruchomości nie ułatwia sytuacji na rynku. Rząd w Pekinie stara się jednak podjąć działania mające na celu poprawę produkcji m.in dzięki wypuszczeniu dodatkowych obligacji o wartości 1 biliona juanów (139 miliardów dolarów).

Wiązałoby się to z jednak z większym zapotrzebowaniem na rudę żelaza. Metal ten jest kluczowy do produkcji stali, ważnej w projektach budowlanych i inżynieryjnych. A w niedługim czasie popyt może przewyższyć podaż surowca i tylko bardziej pogłębiać deficyt.


Czytaj także: UE i USA wspólnie przeciwko zalewowi chińskiej stali. To duża zmiana dla globalnego handlu


Niskie zapasy stali

Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na braki żelaza są mniejsze dostawy od wiodących producentów rudy, takich jak Australia, Brazylia, czy Chiny, co z kolei jest wynikiem stopniowego spadku zapotrzebowania na rudę. Z szacunków Goldman Sachs wynika, że zapotrzebowanie na globalne dostawy rudy żelaza w 2023 roku zostało obniżone z 1,55 miliarda ton do 1,53 miliarda ton.

Ta korekta w dół odzwierciedla słabe wyniki zarówno w dostawach z Australii, jak i z Brazylii w III kwartale – czytamy w raporcie.

W przypadku Brazylii, analitycy przypisują słabe wyniki awarii taśmy przenośnikowej S11D Vale i niższej produkcji w Southern System. Vale jest właścicielem największej na świecie kopalni rudy żelaza, kompleksu górniczego Serra Norte. Kilka tygodni temu brazylijski gigant górniczy poinformował o niemal 4 proc. rocznym spadku produkcji rudy żelaza w trzecim kwartale z powodu awarii systemu taśmy przenośnikowej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Oczekiwany deficyt stanowi odwrócenie wcześniejszej prognozy Goldman Sachs wskazujące na nadwyżkę, co skutkowało podniesieniem prognozy cen rudy żelaza o ponad 20 proc.

Bank inwestycyjny przewiduje teraz, że średnia roczna cena giełdowa rudy żelaza o zawartości 62 proc. wzrośnie z 101 dolarów za tonę do 117 dolarów do końca 2023 roku. W 2024 roku analitycy oczekują wzrostu o 22 proc. w stosunku do wcześniejszej prognozy 90 dolarów za tonę do 110 dolarów.

Polecamy także: