{"vars":{{"pageTitle":"Google: Ruch w restauracjach i centrach handlowych w Polsce spadł podczas epidemii o prawie 80%","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","dane","epidemia","epidemia-koronawirusa","google","koronawirus","mobilnosc","polska","raporty","sars-cov-2","statystyki"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"3 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47723}} }
300Gospodarka.pl

Google: Ruch w restauracjach i centrach handlowych w Polsce spadł podczas epidemii o prawie 80%

Jak wynika z danych firmy Google, ruch na stacjach i przystankach komunikacji publicznej w Polsce w trakcie epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 spadł o ponad 70 proc.

Google opublikował właśnie raporty dotyczące mobilności osób zamieszkujących poszczególne państwa świata w dobie epidemii COVID-19.

Do stworzenia tych opracowań firma wykorzystała dostępne dla niej dane dotyczące zmian tendencji w ruchu w czasie i w określonych miejscach z podziałem na kategorie (np. centra handlowe i tereny rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, punkty przesiadkowe, miejsca pracy i tereny mieszkalne).

Jak mówi firma, dane, na których opierają się raporty są anonimowe i zagregowane, a sposób ich wykorzystania i przetworzenia spełnia wymogi firmowej polityki prywatności.

Dane dla Polski

Zgodnie z wynikami przedstawionymi w raporcie dotyczącym Polski, ruch osobowy w miejscach handlu i rekreacji – takich jak kawiarnie, restauracje, centra handlowe, parki tematyczne, muzea, kina i biblioteki – spadł w okresie epidemii o 78 proc. w stosunku do notowanych przez firmę norm.

Znacząco spadł także ruch na przystankach i stacjach transportu publicznego (przystanki autobusowe i tramwajowe, stacje metra i kolei) – o 71 proc.

O niemal 60 proc. mniejszy jest ruch w sklepach spożywczych i aptekach, a także w parkach, na plażach, skwerach i placach.

O 30 proc. spadła natomiast mobilność Polaków w zakresie ich miejsc pracy.

Zgodnie z oczekiwaniami, o 13 proc. wzrosła jednak mobilność w zakresie miejsc zamieszkania i stałego pobytu.

Czytaj także:

>>> Psychozy, piramidy, protekcjonizmy – przegląd scenariuszy i rozwiązań na czasy po epidemii [ANALIZA 300GOSPODARKI]

>>> 10 mln bezrobotnych w dwa tygodnie – gospodarka USA „spadła z klifu”. Czy taki scenariusz może się powtórzyć u nas?