{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka na plusie, choć miało być lepiej. Są nowe dane o polskim PKB","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","inwestycje","konsumpcja","main","makroekonomia","najnowsze","pkb","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":676077}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka na plusie, choć miało być lepiej. Są nowe dane o polskim PKB

PKB w Polsce wzrósł w IV kwartale o 1 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, podał Główny Urząd Statystyczny we wstępnych danych. Ale w porównaniu do stanu kwartał wcześniej polska gospodarka się nie powiększyła. 

Dane GUS to wynik zbieżny z tym, czego spodziewali się ekonomiści. Po wcześniejszej publikacji informacji za cały rok szacowali oni, że w IV kwartale gospodarka rosła w tempie 1-1,1 proc. rok do roku.

Jednocześnie najnowsze dane wskazują na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. W III kwartale PKB wzrósł o 0,5 proc. rok do roku. I był to pierwszy wzrost w ujęciu rok do roku po dwóch kwartałach spadków.

Ze wstępnego raportu za IV kwartał, który urząd opublikował dziś, wynika też, że gospodarka urosła w porównaniu do kwartału wcześniej. To ostatecznie przesądza spór o to, czy w 2023 roku mieliśmy tzw. miękkie lądowanie gospodarki, czy tez recesję. Z dostępnych informacji wynika, że recesji nie było. Zgodnie z podręcznikową definicją PKB musiałby spadać przez dwa kwartały z rzędu, by mówić o recesji. Tymczasem według danych w I kwartale mieliśmy wzrost gospodarczy  o 0,7 proc. w porównaniu z IV kwartałem. W II kwartale PKB spadł o 0,1 proc. W III kwartale kwartalny wzrost PKB wyniósł 1,1 proc.

W IV kwartale PKB nie zmienił się w porównaniu z III kwartałem.


Zobacz: PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]


Ale eksperci wskazują, że dane za IV kwartał są gorsze, niż wcześniej się spodziewano Jeszcze przed publikacją GUS ekonomiści PKO BP zwracali uwagę, że po danych całorocznych widać było, że IV kwartał wypadł gorzej od wcześniejszych oczekiwań.

– Główną przyczyną zawiedzionych nadziei jest stagnacja w konsumpcji, choć negatywny wpływ miały również zapasy. W kontrze do tych trendów, pozytywnie odznaczają się wyniki inwestycji i saldo eksportu netto – napisali w środowym raporcie.

Szczegółowe dane o składowych PKB GUS opublikuje 29 lutego.

Gospodarka nadal nad kreską

– Nie mogło być dużych zaskoczeń w danych o PKB za IV kwartał. W końcówce zeszłego roku polska gospodarka urosła o 1 proc. rdr a w stosunku do poprzedniego kwartału PKB się nie zmieniło. Po ponownym odsezonowaniu dołek z końca 2022 r. jest nieco płytszy, ożywienie nieco wolniejsze – komentowali na gorąco dane GUS ekonomiści Pekao SA.

Mimo silnego spowolnienia gospodarczego w 2023 roku Polska nadal się rozwija, choć wolniej. Według dostępnych danych GUS w całym 2023 roku PKB wzrósł o 0,2 proc.

Jak się kształtowała dynamika PKB w ostatnich 20 latach pokazuje natomiast wykres poniżej. To dane w ujęciu rok do roku.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy: