{"vars":{{"pageTitle":"Gospodarka w Polsce na wznoszącej. A jak wypada na tle innych krajów w Europie? [MAPA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["300grafika","dane","eurostat","main","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","pkb","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712518}} }
300Gospodarka.pl

Gospodarka w Polsce na wznoszącej. A jak wypada na tle innych krajów w Europie? [MAPA]

Wzrost gospodarczy w Polsce przyspiesza. W I kwartale polski PKB wzrósł o 0,5 proc. w porównaniu z końcem poprzedniego roku. Jak pod tym względem wypadamy na tle Unii Europejskiej?

GUS opublikował właśnie dane o wzroście PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wynika z nich, że polska gospodarka jest na wznoszące. W I kwartale PKB był wyższy o 2 proc. w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. To dobry wynik, bo jeszcze pod koniec 2023 r. wzrost wynosił 1 proc. rok do roku.

Ze szczegółowych danych GUS wynika, że za tym przyspieszeniem stały przede wszystkim konsumpcja i eksport. Obie te kategorie dorzucały się do wzrostu gospodarczego w odróżnieniu na przykład od inwestycje. Te spadły o 1,2 proc. rdr, co doprowadziło do tego, że odjęły od dynamiki PKB 0,2 pkt procentowego.

PKB w UE, jak wypada Polska?

Ale dane o wzroście PKB rok do roku to tylko jeden ze sposobów pokazywania, jak radzi sobie gospodarka. Inny to porównanie jak produkt krajowy brutto zmienił się w ciągu kwartału względem kwartału wcześniej. Wykorzystując ten sposób pomiaru danych ustala się m.in. czy jakaś gospodarka jest w stanie technicznej recesji. Techniczna recesja występuje, jeśli PKB w ujęciu kwartalnym spada przez dwa kwartały z rzędu.

Taki pomiar ma jeszcze jedną zaletę: używa go Eurostat, dzięki czemu można porównać tempo wzrostu gospodarczego pomiędzy poszczególnymi krajami. I takiego porównania właśnie dokonaliśmy.

Jak widać czasy, gdy Polska była wyraźnym liderem lub outsiderem w zestawieniach Eurostatu już minęły. Z wynikiem 0,5 proc. kdk za I kwartał mieścimy się mniej więcej w środku stawki.

W takim ujęciu tym razem liderem jest Malta ze wzrostem o 1,3 proc. kwartał do kwartału. Za to problemy ma gospodarka Danii, która skurczyła się o 1,8 proc. w porównaniu z IV kwartałem.

opracował Marek Chądzyński

Polecamy: