{"vars":{{"pageTitle":"Grozi nam cyfrowy blackout? Większość centrów danych bez certyfikacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo-danych","centrum-danych","certyfikacja","certyfikaty","data-center","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"15 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":402036}} }
300Gospodarka.pl

Grozi nam cyfrowy blackout? Większość centrów danych bez certyfikacji

Najwyższy poziom certyfikacji wśród obiektów data center na ten moment uzyskało mniej niż 1 proc. instytucji na świecie – wynika z danych Telecommunication Industry Association (TIA).

W 2022 roku liczba centrów danych przekroczyła 8000. Tymczasem najwyższą jakość usług mogą zagwarantować jedynie 23 instytucje; wśród nich jedna znajduje się w Polsce.

Rynek data center wciąż się rozwija. Wzrasta jego wartość – Gartner zakłada, że na koniec roku wzrośnie ona o 11 proc. względem ubiegłego roku, osiągając 226 mld dolarów. Według danych USITC (United States International Trade Commission) w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przybyło 500 takich firm. Również w Polsce wciąż pojawiają się nowe centra danych, zarówno rodzime, jak i zagraniczne.


Czytaj: Bitcoin pożera tyle prądu, co cała Holandia. W kryzysie energetycznym kryptowaluty są zbyt drogą zabawką


Polscy przedsiębiorcy gonią zachodnich i coraz chętniej odchodzą od droższego i nieefektywnego modelu samodzielnego utrzymywania infrastruktury w firmowych serwerowniach. Z kolei dla międzynarodowych podmiotów Polska ze względu na swoje strategiczne położenie w centrum Europy i bardzo wysoką jakość usług IT oraz dostęp do kompetencji pracowniczych staje się atrakcyjnym miejscem do utrzymywania infrastruktury i przetwarzania firmowych danych. To wszystko wpływa na dużą dynamikę lokalnego rynku data center – mówi Wojciech Stramski z CEO Beyond.pl, dostawcy usług data center i operatora jednego z czterech najbezpieczniejszych centrów przetwarzania danych w Unii Europejskiej.

Gwarancja bezpieczeństwa

Coraz więcej firm jest uzależnionych od dostępu do cyfrowych informacji. Jakość takich usług jest szczególnie ważna m.in. dla organizacji finansowych, ubezpieczeniowych czy dostawców energetycznych.

W jaki sposób można sprawdzić, czy dany operator spełnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa usług? Najlepszym świadectwem jest odpowiedni certyfikat. Im wyższy poziom certyfikacji, tym większa gwarancja niezawodności i ciągłości dostarczania usług przez dostawcę. Jednak nie wszystkie firmy starają się o certyfikat, ponieważ proces jego uzyskania jest niełatwy i kosztowny.

Do najbardziej rozpoznawalnych klasyfikacji centrów danych należą Rated i Tier. Pierwszy z nich przyznawany jest przez amerykańską jednostkę ANSI/TIA (American National Standards Institute/The Telecommunications Industry Association). Drugi wydaje The Uptime Institute.

Obydwie klasyfikacje oceniają funkcjonalność obiektów według czterostopniowej skali, od spełniających podstawowe warunki do najbardziej bezpiecznych i niezawodnych. Bardziej godną zaufania jest jednak klasyfikacja Rated, przeprowadzana według niezależnych standardów i obowiązująca przez trzy lata. Oznacza to, że standardy danego centrum danych są regularnie weryfikowane. Ponadto ANSI/TIA bierze pod uwagę wszystkie elementy wpływające na świadczone usługi. Dla porównania The Uptime Institute jest firmą prywatną, która sprawdza mniejszy zakres elementów i wydaje swoje certyfikaty bezterminowo.

Najwyższy możliwy poziom dostępności usług zagwarantuje nam certyfikat ANSI/TIA-942 Rated 4. Według danych TIA w Unii Europejskiej otrzymały go jedynie 4 centra danych. Z kolei jedyny taki obiekt w Europie Centralnej znajduje się w Polsce i należy do Beyond.pl. Najwięcej certyfikatów Rated 4 przyznano w Azji, choć 8 z 14 zostało już przedawnionych. Północna Ameryka posiada 2 takie centra.

Lista centrów danych z klasyfikacją Rated jest publiczna i można się z nią zapoznać tutaj.