{"vars":{{"pageTitle":"Spotkanie Grupy Bilderberg. O czym teraz debatują najbardziej wpływowi ludzie na świecie?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["chiny","geopolityka","grupa-bilderberg","handel","main","nato","polityka","usa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"5 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312178}} }
300Gospodarka.pl

Spotkanie Grupy Bilderberg. O czym teraz debatują najbardziej wpływowi ludzie na świecie?

Spotkanie Grupy Bilderberg, czyli nieoficjalnego klubu najbardziej wpływowych ludzi ze świata biznesu, gospodarki, polityki i mediów odbywa się w tym roku w Waszyngtonie. O jakich problemach, stojących przed współczesnym światem, dyskutowała elita nazywana też „rządem światowym”?

Grupa Bilderberg (lub Klub Bilderberg) to międzynarodowe, nieformalne stowarzyszenie najważniejszych osób ze świata polityki i gospodarki. Na dorocznych spotkaniach pojawia ok. 120-150 osób, które za zamkniętymi drzwiami omawiają najważniejsze w danym czasie dla świata sprawy.

Dzięki temu, że spotkania zawsze odbywają się bez ułożonej wcześniej agendy i na zasadzie „Chatham House” (czyli bez możliwości ujawniania publicznie, kto co powiedział), światowe VIP-y mogą rozmawiać bardziej szczerze niż zazwyczaj – bez obawy, że ktoś użyje ich wypowiedzi w walce politycznej czy biznesowej.


Polecamy również: Najbogatsi ludzie świata. Ubywa rosyjskich oligarchów, Elon Musk po raz pierwszy numerem jeden


Ich rozmowy często dotyczą także szerszych i bardziej abstrakcyjnych tematów niż sprawy bieżące, kształtując tym samym przyszłość debaty publicznej.

W tegorocznym spotkaniu uczestniczą m. in. Anne Applebaum, Jose Manuel Barroso, Henry Kissinger czy unijny komisarz Didier Reynders. W tym roku światowa elita obradowała w dniach 2-5 czerwca.

Na spotkanie w 2022 roku wybrano 14 tematów. Poniżej przedstawiamy ich listę wraz z odredakcyjnym komentarzem.

1. Zmiany kierunków w geopolityce

To pierwszy i nie jedyny temat związany z geopolityką, o którym będzie dyskutować Grupa. Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, oznaczająca powrót wojennych realiów do Europy, sprawiła, że wiele dotychczasowych założeń historyków i teoretyków polityki legło w gruzach. Do tego dochodzą zmiany takie jak chęć przystąpienia do NATO wyrażona przez Szwecję i Finlandię czy zmiana kursu wobec Rosji w niemieckiej polityce.

2. Wyzwania dla NATO

Otwarty konflikt zbrojny tuż za wschodnią granicą NATO w Europie to oczywiste wyzwanie dla sojuszu. Odrębną kwestią jest też to, czy uda się w NATO utrzymać obecnie zacieśnioną współpracę, a także ukraińskie dążenia do przystąpienia do sojuszu.

3. Chiny

Chiny są jednym z krajów, które od początku wojny kupują więcej rosyjskiej ropy; pojawiają się też doniesienia, że w ukryciu Chiny wspomagały dozbrojenie Rosji jeszcze przed lutową inwazją. Biorąc pod uwagę potencjał gospodarczy tego kraju, jego trwałe relacje z Federacją Rosyjską na pewno są wyzwaniem dla demokratycznego świata.

4. Region Indo-Pacyfiku

Dyskusja o regionie obejmującym obszar od wschodnich granic Afryki i południowych wybrzeży Azji aż po Australię i środkową część Pacyfiku także ma dotyczyć kwestii geopolitycznych i zmieniających się sojuszy. Ważnym tematem mogą być Indie – jeden z beneficjentów rosyjskich obniżek cen ropy oraz Sri Lanka, która niedawno ogłosiła bankructwo.

5. Rosja

Kreml zdecydował się w tym roku na pełnoskalową inwazję zbrojną w sąsiednim demokratycznym kraju. To dla geopolityki jak wywrócenie stołu.

6. Technologiczna rywalizacja pomiędzy USA a Chinami

Chiny coraz mocniej stawiają na rozwiniętą technologię, a nie tylko eksport półproduktów i komponentów. Cały świat boleśnie przekonuje się o tym teraz, z powodu przerw w łańcuchach dostaw. Jednocześnie to amerykańskie firmy utrzymują dominującą pozycję technologiczną na Zachodzie.

7. Ciągłość w gospodarce i rządzeniu

Pandemia, wojna i potencjalne nowe zagrożenia, których jeszcze nie możemy przewidzieć to duże wyzwania zarówno dla gospodarki światowej, jak i dla rządów. Konieczność radzenia sobie z nowymi problemami do tego nie sprawia, że stare przestają się liczy – to właśnie wyzwania z wewnętrznej polityki były najbardziej palącą kwestią dla Francuzów w tegorocznych wyborach prezydenckich.

8. Zakłócenie światowego systemu finansowego

Sankcje i dobrowolne odejście wielu podmiotów od relacji handlowych z Rosją sprawia, że system bankowy i walutowy muszą sobie poradzić z co najmniej kilkoma istotnymi kwestiami – jak choćby techniczna realizacja nałożonych na rosyjskie banki ograniczeń. Do tego dochodzi stojąca wciąż pod znakiem zapytania niewypłacalność Rosji oraz ogłoszona niewypłacalność Sri Lanki – jak ostrzegają eksperci, może być to pierwsze, ale nie ostatnie bankructwo w krajach rozwijających się związane z wojną.

9. Dezinformacja

Wykorzystywanie Facebooka przez Rosję do wpływania na wybory w innych krajach czy rozprzestrzenianie się fałszywych informacji to problem, który będzie się coraz bardziej rozrastał w najbliższych latach. Stabilność wielu państw będzie zależeć od jego rozwiązania.

10. Bezpieczeństwo energetyczne

Europa jest w dużym stopniu uzależniona od rosyjskich surowców energetycznych. W czasie, gdy Rosja wstrzymuje kolejne dostawy, a kraje nie chcą finansować inwazji Putina, to poważne geopolityczne wyzwanie.

11. Zdrowie po pandemii

Pandemia COVID-19 radykalnie pogorszyła dostępność specjalistycznego leczenia, doprowadziła do nadmiarowych zgonów na całym świecie i obciążyła służbę zdrowia we wszystkich krajach. Ten sektor będzie musiał włożyć wiele pracy, by powrócić chociażby do status quo sprzed pandemii.

12. Podziały w społeczeństwach demokratycznych

Rozwarstwienie społeczne, ekonomiczne i polityczne jest dużym wzywaniem dla demokratycznych państw. Niezrealizowane obietnice dobrobytu globalnie doprowadzają do nasilania się tendencji populistycznych, czego doskonałym przykładem był chociażby wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów.

13. Handel i deglobalizacja

Przerwy w łańcuchach dostaw związane z pandemią Covid-19 ujawniły słabości handlu opartego na modelu „just in time” i imporcie z odległych części świata. Obecnie wiele państw, do tej pory uzależnionych od komponentów i półproduktów (głównie z Azji) wskazuje na potrzebę tworzenia lokalnych sieci handlowych.

14. Ukraina

Ukraina toczy obecnie trudną obronną wojnę. Samo w sobie jest to ogromnym wyzwaniem – po wojnie przyjdzie kolejne, czyli odbudowa kraju. Będzie to wymagało ekonomicznej i politycznej współpracy ze strony demokratycznego Zachodu, jeśli państwa te chcą dotrzymać swoich obecnie składanych obietnic.

Polecamy: