{"vars":{{"pageTitle":"Średnie wynagrodzenie w firmach w lipcu wzrosło o 8,7% w ujęciu rocznym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","makroekonomia","praca","rynek-pracy","wynagrodzenia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":176931}} }
300Gospodarka.pl

Średnie wynagrodzenie w firmach w lipcu wzrosło o 8,7% w ujęciu rocznym

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 8,7 proc. rok do roku. Zatrudnienie w sektorze wzrosło o 1,8 procent.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane dla przedsiębiorstw, w których liczba pracujących przekracza 9 osób. W ujęciu rocznym wzrosło zarówno zatrudnienie, jak i wysokość płac.

W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie w sektorze wzrosło o 0,9 proc. Wyniosło więc 5 851,87 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym nie zmieniło się i wyniosło ponad 6,36 mln osób, podał GUS w komunikacie.

„W relacji lipiec 2021 roku do analogicznego miesiąca 2020 roku przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,8 proc.” – podał Urząd.

Minimalny wzrost wynagrodzenia (w porównaniu z poprzednim miesiącem) wynikał zdaniem Urzędu głównie z dalszych wypłat premii kwartalnych, jubileuszowych, motywacyjnych, a także odpraw emerytalnych.

Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2021 r. wyniosło 5848,38 złotych.

Konsensu rynkowy wskazywał na wzrost zarówno wynagrodzeń, jak i poziomu zatrudnienia. Wartości szacowane przez analityków wynosiły odpowiednio 8,6 i 2 proc. Płace wzrosły więc nieznacznie więcej, niż przewidywał rynek, natomiast poziom wzrostu zatrudnienia był w lipcu mniejszy od szacunków.

Polecamy też: Nie, przeciętny Polak nie zarabia 6 tys. zł brutto. Tłumaczymy, jak interpretować nowe dane GUS