{"vars":{{"pageTitle":"Historyczny krok: państwa UE rozpoczęły wspólną emisję obligacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fundusze-europejskie","integracja-europejska","krajowe-plany-odbudowy","main","obligacje","odbudowa-po-pandemii","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"15 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":148601}} }
300Gospodarka.pl

Historyczny krok: państwa UE rozpoczęły wspólną emisję obligacji

20 mld euro – tyle pozyskała dziś Komisja Europejska z emisji pierwszych obligacji, które finansują fundusz NextGenerationEU. To historyczna  i rekordowa emisja.

Dzisiejsza transakcja to największa w historii emisja obligacji instytucjonalnych w Europie, największa w historii instytucjonalna transakcja jednorazowa i największa kwota, jaką UE pozyskała w ramach jednej transakcji.

KE zebrała 20 mld euro emitując 10-letnie obligacje o terminie zapadalności 4 lipca 2031 r., aby sfinansować odbudowę Europy po kryzysie związanym z koronawirusem i jego skutkami.

Jak podała Komisja, obligacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem inwestorów w Europie i na całym świecie, dzięki czemu Komisja uzyskała bardzo korzystne warunki cenowe. Nowa 10-letnia obligacja ma kupon w wysokości 0 proc., przy rentowności powtórnej oferty wynoszącej 0,086 proc.

„Dzisiaj nastąpiła prawdziwie historyczna chwila dla Unii Europejskiej. Przeprowadziliśmy z powodzeniem pierwszą operację gromadzenia funduszy na rzecz NextGenerationEU” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

„Jako silna Unia pozyskujemy na rynkach pieniądze i inwestujemy w naszą wspólną odbudowę po kryzysie. Jest to inwestycja w jednolity rynek. Co ważniejsze, jest to inwestycja w przyszłość następnych pokoleń Europy, ponieważ stoją one w obliczu wyzwań związanych z cyfryzacją i ze zmianą klimatu. Pieniądze mogą już zacząć przepływać, aby pomóc w przekształceniu naszego kontynentu i zbudowaniu bardziej ekologicznej, cyfrowej i odpornej Europy” – dodała.

Jak wskazał komisarz ds. budżetu i administracji Johannes Hahn, dzisiejsza emisja to pierwszy krok w długiej podróży, w efekcie której do gospodarki UE trafi ponad 800 mld euro.

„NextGenerationEU stał się rzeczywistością i ma doprowadzić do naszej wspólnej odbudowy po pandemii, torując Europie drogę do zielonej, cyfrowej i odpornej przyszłości” – powiedział.

Do końca 2021 r. Komisja spodziewa się zgromadzić około 80 mld euro w postaci obligacji, które zostaną uzupełnione krótkoterminowymi eurobonami, zgodnie z planem finansowania opublikowanym w czerwcu 2021 r.

Ostateczna kwota obligacji UE i eurobonów zależeć będzie od konkretnych potrzeb finansowych, które Komisja bardziej dokładnie oceni jesienią.

W ten sposób Komisja będzie mogła sfinansować w drugiej połowie roku wszystkie zaplanowane dotacje i pożyczki dla państw członkowskich w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, a także zaspokoić potrzeby wynikające z unijnych polityk finansowanych z NextGenerationEU.

Co to jest NextGenerationEU?

NextGenerationEU to tymczasowy instrument odbudowy o wartości około 800 mld euro, który ma wesprzeć odbudowę Europy po pandemii koronawirusa i pomóc zbudować bardziej ekologiczną, cyfrową i odporną Europę.

Aby sfinansować NextGenerationEU, Komisja Europejska, w imieniu UE, zaciągnie do końca 2026 r. pożyczki na rynkach kapitałowych na kwotę do około 800 mld euro, z czego 407,5 mld euro zostanie udostępnione na dotacje, a 386 mld euro na pożyczki. Przełoży się to na wolumen pożyczek wynoszący średnio około 150 mld euro rocznie.

Z uwagi na wolumen, częstotliwość i złożoność planowanych operacji zaciągania pożyczek Komisja stosować będzie najlepsze praktyki dużych emitentów dokonujących częstych emisji oraz wdrażać strategię zdywersyfikowanego finansowania.

Na strategię tę składają się zróżnicowane instrumenty i techniki, idące dalej niż podejścia oparte na pożyczkach wzajemnych (back-to-back), które Komisja stosowała dotychczas przy zaciąganiu pożyczek na rynkach, w tym w ramach programu SURE.

Od 40 lat Komisja Europejska prowadzi szereg programów pożyczkowych, aby wspierać państwa członkowskie UE i państwa trzecie. Wszystkie te operacje udzielania pożyczek finansowano na zasadzie pożyczek wzajemnych, głównie poprzez emisje oferowane na rynku przez konsorcja.

Za zarządzanie odpowiadały wspólnie BNP Paribas, DZ BANK, HSBC, IMI-Intesa Sanpaolo i Morgan Stanley. W emisji uczestniczyły również Danske Bank i Santander.