Hiszpański parlament zatwierdził krajowe prawo klimatyczne. Hiszpania to pierwszy kraj, który będzie wymagał od firm wypracowania planów działań klimatycznych i celów redukcji emisji do osiągnięcia w ciągu 5 lat.
Nowe przepisy wymagają od firm stworzenia pięcioletnich planów klimatycznych i określania celów redukcji emisji. Ten element uznawany jest za jedno z największych osiągnięć legislacyjnych obecnego hiszpańskiego rządu.
W nowym prawie jest też:
- Redukcja emisji o co najmniej 23 proc. do 2030 roku (w stosunku do 1990 roku), z okresowymi przeglądami ambicji – pierwszy w 2023 roku;
- 74 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł do 2030 r. i 100 proc. do 2050 r.;
- 42 proc. energii odnawialnej do 2030 r.;
- 39,5-proc. redukcja zużycia energii pierwotnej do 2030 r. (w stosunku do 1990 r.);
- Zakaz stosowania silników spalinowych w nowych samochodach od 2040 r.;
- Strategie sprawiedliwej transformacji, które będą rewidowane co 5 lat;
- Zakaz poszukiwania nowych złóż paliw kopalnych na terytorium Hiszpanii;
- Strefy Niskiej Emisji we wszystkich gminach powyżej 50 tys. mieszkańców i w każdej powyżej 20 tys. o złej jakości powietrza. Mają powstać w 2023 roku;
- Zakaz wydobycia uranu i szczelinowania (frackingu);
- Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na wszystkich stacjach benzynowych, 150kW na głównych stacjach i 50kW na wszystkich pozostałych;
- Wymóg stworzenia korporacyjnych planów działań na rzecz klimatu, zawierających środki prowadzące do redukcji emisji w ciągu 5 lat.
Ustawa zawiera również mechanizm regularnego przeglądu i zwiększania ambicji zmniejszanie emisji począwszy od 2023 roku.
Hiszpania od dawna dekarbonizuje swoją gospodarkę
Jak powiedziała Marta Anczewska, specjalistka ds. sprawiedliwej transformacji Fundacja WWF Polska, Hiszpania od lat poważnie traktuje wyzwanie dekarbonizacji swojej gospodarki.
“Na długo zanim pojawiła się obietnica unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, stworzono urząd ministra ds. transformacji ekologicznej – stanowisko sprawowane przez Teresę Riberę, która uzgodniła z regionami i związkami zawodowymi tzw. Hiszpański Plan Węglowy (Plan Del Carbón). Plan zakłada m.in. 250 mln euro inwestycji w tych regionach w ciągu kolejnej dekady” – powiedziała.
Od 2018 roku rząd Hiszpanii skupiał się na ustaleniu zasad zamknięcia 26 nierentownych kopalń. Uzyskał też zgody na pomoc publiczną na ten cel.
“Wygaszanie węgla w Hiszpanii przyspiesza drastycznie w związku z korzystnymi warunkami do produkcji energii z OZE. W roku 2019 powstała Strategia Sprawiedliwej Transformacji jako część większego pakietu strategii związanych z klimatem i wyznaczających kierunki na przyszłość. Jedna z tych strategii zakłada, że do roku 2050 Hiszpania będzie produkowała 100 proc. swojej energii elektrycznej w oparciu o odnawialne źródła energii a system energetyczny będzie neutralny dla klimatu” – dodała Anczewska.
Niemiecki rząd niespodziewanie deklaruje neutralność klimatyczną do 2045 roku