{"vars":{{"pageTitle":"Hiszpański raj dla pracujących zdalnie. Dla „nomadów cyfrowych” to idealne miejsce do życia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["hiszpania","najnowsze","nomady-cyfrowe","podrozowanie","praca-hybrydowa","praca-zdalna"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"20 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":646582}} }
300Gospodarka.pl

Hiszpański raj dla pracujących zdalnie. Dla „nomadów cyfrowych” to idealne miejsce do życia

Hiszpania z wynikiem 4,5 na 5 została najlepszym krajem dla tzw. nomadów cyfrowych – ludzi pracujących zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Zmiany w hiszpańskiej wizie ułatwiają jej uzyskanie i obecnie będzie działać na korzystniejszych zasadach, ale nadal należy spełnić pewne określone warunki. Portugalia pierwszy raz od lat przestała być liderem tego zestawienia.

O sprawie informuje portal CNBC. Według VisaGuide.World, platformy oferującej informacje o wizach na całym świecie, kryteria klasyfikacji krajów dla nomadów cyfrowych opierały się na różnych elementach, które bezpośrednio wpływają na sposób życia tych osób.

Klasyfikacja skupiała się m.in. na dostępności aktywnych wiz, prędkości internetu, politykach podatkowych i długości okresu zwolnienia z podatków oraz kosztach życia wyrażonych w euro, globalnym wskaźniku zdrowia (GHS) i popularności turystycznej.


Czytaj także: Ile kosztuje praca zdalna? Tylko za prąd pracownik płaci 250 zł rocznie


Portugalia wypada z czołówki

Przez lata liderem tego zestawienia była Portugalia. Kraj ten ogłosił jednak kilka zmian na 2024 rok, które mogą być uznane za mniej przyjazne dla nomadów cyfrowych. Jedną z nich jest zakończenie programu rezydencji niehabitualnej (tzn. niestałej), który wcześniej pozwalał na obniżenie podatków przez 10 lat nowym mieszkańcom, niezależnie od ich narodowości.

Od 2023 roku hiszpańska wiza na pracę zdalną pozwala na roczny pobyt w kraju, pod warunkiem posiadania dochodu co najmniej dwukrotnie wyższego od minimalnego wynagrodzenia w Hiszpanii, czyli ponad 2600 euro lub 2750 dolarów miesięcznie. Walory turystyczne i obecna sytuacja prawna pozwala nomadom na najlepsze warunki do życia i pracy.

Osoby starające się o tę wizę muszą także wykazać brak przeszłości kryminalnej w Hiszpanii lub gdziekolwiek indziej przez ostatnie pięć lat, mieć prywatne ubezpieczenie zdrowotne, roczną umowę o pracę z firmą spoza Hiszpanii oraz co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego lub dyplom z dziedziny – podaje Ministerstwa ds. inkluzji, zabezpieczenia społecznego i migracji Hiszpanii.

W tym roku Hiszpania ogłosiła także, że umożliwia dołączenie małżonków i rodzin do osób posiadających zatwierdzone wnioski wizowe dla nomadów cyfrowych, o ile posiadają wyższe dochody niż wymagana minimalna kwota.

Osoba starająca się o wizę musi wykazać dodatkowe 1000 dolarów miesięcznie na jednego członka rodziny. Po tym, każdy dodatkowy członek rodziny zwiększa wymagane dochody o 335 dolarów miesięcznie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Argentyna mocno podskoczyła

W rankingu najlepszych krajów dla nomadów cyfrowych 2023 na podium poza Hiszpanią plasują się Argentyna i Rumunia. Kolejne miejsca zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie (4. miejsce), Chorwacja (5.), Portugalia (6.). Na siódmym miejscu jest Urugwaj, dalej Malta i na dziewiątym miejscu Norwegia. Pierwszą dziesiątkę na 38 państw zamyka Andora.

Niespodziewanie, na drugim miejscu tegorocznego zestawienia znalazła się Argentyna. W 2022 roku gdy ogłoszono specjalne wizy dla nomadów cyfrowych, rząd argentyński zapowiedział, że wnioskodawcy otrzymają zniżki na transfery lotniskowe, transport, pobyty w hotelach i korzystanie z miejsc do pracy.

Nadal nie jest jasne, jakie są wymagania dochodowe dla pracowników zdalnych ubiegających się o wizę dla nomadów cyfrowych w Argentynie. Według raportu VisaGuide.World, posiadacze argentyńskich wiz mogą cieszyć się zwolnieniem z opodatkowania podczas całego pobytu w kraju.

Polecamy także: