Preferowanym przez 49 proc. Polaków modelem wykonywania obowiązków jest połączenie pracy z siedziby firmy z pracą z domu, wynika z badania wykonanego na zlecenie Pracuj.pl. Sama praca stacjonarna cieszy się z kolei znacznie większą popularnością niż praca zdalna. W pełni w siedzibie firmy chce pracować 35 proc. badanych, w pełni spoza firmy – 16 proc.
Z badania – Modele pracy w nowej rzeczywistości – wynika, że pracownikom najlepiej odpowiadają modele zakładające miks możliwości i decydowanie o miejscu wykonywania obowiązków w oparciu o bieżące potrzeby – większość Polaków preferuje hybrydowy model pracy. 49 proc. respondentów wskazało, że swoje zadania chcieliby wykonywać właśnie w takim mieszanym modelu, częściowo poza siedzibą firmy, a częściowo na miejscu. W tej grupie 29 proc. badanych deklaruje, że chcieliby hybrydy z przewagą pracy zdalnej, a 20 proc. oczekuje przewagi pracy stacjonarnej.
Kandydaci oceniają ogłoszenia
– Polityka firm dotycząca możliwych modeli wykonywania obowiązków na danym stanowisku to nie tylko kwestia satysfakcji pracowników obecnych w organizacji, ale także czynnik wpływający na zainteresowanie kandydatów. Dane wskazują, że otwartość firmy na różne modele wykonywania obowiązków pozytywnie wpływa na chęć aplikowania aż 76 proc. badanych Polaków. 74 proc. respondentów z kolei dobrze ocenia i chętniej zaaplikuje na ofertę pracy w danej organizacji, jeśli daje ona możliwość dowolnego ustalenia proporcji pomiędzy pracą zdalną a pracą z biura. Taka otwartość ze strony organizacji może wpłynąć na jej wizerunek jako nowoczesnej i elastycznej firmy, a to nie tylko przyciąga kandydatów, ale docelowo może również zwiększać ich lojalność i zaangażowanie, a w konsekwencji wpływać na mniejszą rotację pracowników – czytamy w komunikacie.
Zobacz też: Gdzie zarabia się najlepiej? Warszawa jest wysoko, ale kolejny raz dała się wyprzedzić [MAPA]
40 proc. respondentów dobrze ocenia oferty pracy w modelu wyłącznie zdalnym, bez możliwości wizyt w biurze. 74 proc. badanych chętniej zaaplikuje na ofertę pracy, w ramach której pracodawca udziela wsparcia rzeczowego lub finansowego w wyposażeniu stanowiska pracy w domu dla osób pracujących zdalnie lub hybrydowo (np. udostępnienie firmowego fotela, monitora itd.). Na rynku pracy wciąż funkcjonuje jednak duża grupa pracowników niebędących zwolennikami takiego rozwiązania – ponad 1/4 respondentów (26 proc.) ocenia negatywnie model pracy w pełni zdalnej i niechętnie zaaplikuje na takie oferty. Dla przeciwwagi odwrotny układ – czyli pracę w modelu stacjonarnym, bez możliwości pracy zdalnej – pozytywnie ocenia 19 proc. badanych, a 40 proc. respondentów deklaruje, że takie warunki wpływają negatywnie na ich decyzję o aplikowaniu do danej firmy, wskazano również.
Powód do zmiany pracy
Jak wskazują wyniki badania Pracuj.pl, model pracy funkcjonujący w danej organizacji może być elementem decydującym o pozostaniu w firmie. 15 proc. badanych Polaków deklaruje, że poszukują obecnie pracy z uwagi na to, że chcą pracować zdalnie, a ich obecny pracodawca tego nie umożliwia. Dodatkowy, znacznie mniejszy odsetek badanych (2 proc.) wskazuje, że poszukują nowego miejsca zatrudnienia, ponieważ chcą oni pracować z biura, a obecny pracodawca oferuje pracę w pełni zdalną.
– 17 proc. respondentów deklaruje, że nie poszukują obecnie pracy właśnie z uwagi na to, że w aktualnym miejscu zatrudnienia mogą wykonywać zadania w odpowiedniej dla nich formie (np. zdalnie, hybrydowo), a aż 1 na 5 kandydatów wskazuje, że odpowiedni tryb pracy jest dla nich najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o aplikowaniu do danego pracodawcy – czytamy dalej.
Czytaj też: Polacy o pracy: to nie pasja, tylko źródło stresu. Oto powody frustracji u pracowników [GRAFIKA]
Większość ofert pracy opublikowanych od stycznia do czerwca bieżącego roku w serwisie Pracuj.pl dotyczyła pracy w modelu stacjonarnym – stanowiły one 63 proc. wszystkich opublikowanych w tym okresie ogłoszeń. Model hybrydowy, choć w porównaniu z poprzednimi latami, jest dostępny w nieco mniejszym stopniu, to ulega pewnej stabilizacji, utrzymując się na poziomie około 1/4 wszystkich dostępnych w serwisie ogłoszeń. Najmniejszy odsetek, około 9 proc. spośród wszystkich ofert pracy dostępnych w serwisie Pracuj.pl w pierwszym półroczu 2024 roku, stanowiły ogłoszenia zakładające możliwość pracy w pełni zdalnej, zakończono.
Badanie – Modele pracy w nowej rzeczywistości – zostało przeprowadzone w marcu 2024 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Pomiar wykonany metodą CAWI wykonano na próbie 2059 Polaków w wieku 18-65. Struktura próby była kontrolowana, biorąc pod uwagę płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania odpowiadających.
Polecamy także:
- Polacy mają coraz mniej czasu wolnego. A jak już go mają, to siedzą przed telewizorem albo w internecie
- Nie tylko specjalista IT, ale i grafik może dużo zarabiać. Od czego zależą najwyższe zarobki?
- Niemiec traci 40 godzin rocznie stojąc w korkach. Trudny dojazd do pracy to zmora Berlina i innych dużych miast
- Praca na wakacje, czyli gdzie można zarobić. TOP 10 zawodów z najwyższymi wynagrodzeniami