{"vars":{{"pageTitle":"Dlaczego to ważne: Iga Świątek wygrała kluczowy turniej najpopularniejszego sportu indywidualnego na Ziemi","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["explainer","news"],"pageAttributes":["iga-swiatek","marketing","polska","sport","tenis-ziemny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":64409}} }
300Gospodarka.pl

Dlaczego to ważne: Iga Świątek wygrała kluczowy turniej najpopularniejszego sportu indywidualnego na Ziemi

Iga Świątek jako pierwsza Polka w historii wygrała turniej Roland Garros (znany także jako French Open).

Tym samym została również pierwszą Polką w historii, która wygrała jeden z czterech najważniejszych turniejów Wielkiego Szlema. Poniżej garść ciekawych faktów na ten temat Igi oraz tenisa.

1. Tenis to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie i najpopularniejszy sport indywidualny na Ziemi. Wartość nagród w turniejach tenisowych jest również wyższa niż w jakimkolwiek innym sporcie.

Co to oznacza? Że zwycięstwo Igi to gigantyczna promocja kraju – znacznie większa niż zwycięstwa niszowych w skali świata sportowców w skokach narciarskich.

2. Iga w dniu zwycięstwa miała 19 lat i 132 dni, co czyni ją najmłodszą czempionką Rolanda Garrosa od 1992 roku, kiedy wygrała Monica Seles.


Czytaj także: EURO 2020 przełożone o rok z powodu epidemii koronawirusa


3. Za zwycięstwo Iga zarobi 1,9 mln dolarów. To i tak niewiele w porównaniu do przyszłych kontraktów sponsorskich, które będzie mogła podpisać.

4. A propos kontraktów: firma sportowa Asics już zrobiła na Idze świetny interes. Zaledwie w styczniu tego roku podpisała umowę ze Świątek, która wcześniej reprezentowała Nike. Ten ruch już się pewnie japońskiej firmie zwrócił.

5. Przed zwycięskim French Open Iga nie tylko nie wygrała żadnego turnieju z cyklu WTA (czyli najwyższej rangi zawodniczej), ale też nie pokonała nigdy zawodniczki z czołowej dziesiątki.

6. A teraz coś dla największych geeków tenisowych (jak my!): Każdy mecz Igi w tegorocznym Roland Garros trwał średnio 72 minuty, co oznacza, że spędziła łącznie 8 godzin 24 minuty na korcie w singlu. Przypominamy, że ta statystyka nie dotyczy meczów deblowych, gdzie Iga doszła do półfinału.

Ciekawostka dnia: W tenisie ziemnym można przegrać mecz, zdobywając więcej punktów niż przeciwnik