{"vars":{{"pageTitle":"Od stycznia Ukrainki założyły w Polsce kilka tysięcy nowych firm. Głównie w usługach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","main","najnowsze","przedsiebiorczosc","rynek-pracy","uchodzcy-z-ukrainy","ukraina","uslugi","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":379417}} }
300Gospodarka.pl

Od stycznia Ukrainki założyły w Polsce kilka tysięcy nowych firm. Głównie w usługach

Ponad 10 tys. firm założyli w Polsce obywatele Ukrainy o okresie od stycznia do września 2022 roku. Ale chociaż to głównie uchodźczynie przybywały do naszego kraju po rosyjskiej agresji, więcej nowych firm prowadzą mężczyźni.

10 207 działalności gospodarczych: to dokładna liczba firm, jakie założyli Ukraińcy w Polsce od stycznia do września tego roku.

41 proc. nowo powstałych ukraińskich firm prowadzą kobiety – wynika z danych zebranych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Przedsiębiorcze Ukrainki

Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) wynika, że w 2022 roku stale rośnie liczba zakładanych przez Ukraińców działalności gospodarczych w Polsce. Skokowy wzrost liczby zakładanych działalności widoczny był po wybuchu wojny.

Jak podaje PIE, większość zakładanych w Polsce firm była kontynuacją działalności prowadzonej w Ukrainie. Migranci i uchodźcy, uciekając przed wojną do Polski, przenosili również swoje biznesy do naszego kraju. Ale firmy zakładały także osoby, które nie prowadziły biznesu. Założenie firmy w Polsce dało im jednak możliwość współpracy z polskimi firmami.

W związku ze strukturą migrantów przybywających do Polski wydawałoby się, że większość firm zakładanych w Polsce powinna być prowadzona przez kobiety.

Spośród nieco ponad miliona obywateli Ukrainy i członków ich rodzin, którym na mocy specustawy nadano status cudzoziemca, 40 proc. stanowiły właśnie kobiety w wieku produkcyjnym. Wśród tego miliona mężczyzn w wieku produkcyjnym jest jedynie 10 proc. – podaje PIE.

Jednak udział ukraińskich firm prowadzonych przez kobiety stanowi ok. 41 proc. Jest ich zatem mniej niż firm zakładanych przez Ukraińców.

Ale – dla porównania – polskie działalności gospodarcze zakładane w tym samych czasie przez kobiety stanowią tylko 36 procent ogółu – wskazuje PIE.

W marcu działalność gospodarczą w Polsce rozpoczęło 110 firm założonych przez ukraińskie kobiety. Już w kolejnym miesiącu ta liczba wzrosła o 214 proc. – dodają analitycy instytutu.

Od kwietnia do września liczba firm zakładanych przez Ukrainki rosła średnio z miesiąca na miesiąc o 22 proc. W sumie liczba wszystkich firm założonych przez Ukrainki do września tego roku wynosi 4193.

Ukrainki działają w usługach, Ukraińcy w budowlance

Przedsiębiorstwa ukraińskie prowadzone przez kobiety działają przede wszystkim w branży usług (31 proc.), informacji i komunikacji (11 proc.) oraz handlu (11 proc.).

Jak podaje PIE, w ramach sekcji pozostała działalność usługowa aż 89 proc. firm prowadziło działalność związaną z fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi. Była to więc łącznie ponad jedna czwarta wszystkich firm założonych przez Ukrainki od stycznia do września 2022 roku.

W branży informacyjno-komunikacyjnej kobiety najczęściej zakładały firmy związane z oprogramowaniem. W przypadku handlu najczęściej zajmują się sprzedażą detaliczną prowadzoną internet.

Działalności gospodarcze zakładane przez ukraińskich mężczyzn różnią się strukturą branżową od firm zakładanych przez kobiety. Mężczyźni przede wszystkim zakładają działalności związane z budownictwem (38 proc.), informacją i komunikacją (19 proc.) oraz transportem i gospodarką magazynową (10 proc.).

W budownictwie dominuje wykończeniówka – zajmuje się nią 28 proc. Ukraińców działających w tej branży. W przypadku informacji i komunikacji mężczyźni najczęściej prowadzili działalność związaną z oprogramowaniem oraz doradztwem w zakresie informatyki. Z kolei w przypadku transportu i gospodarki magazynowej nowo powstałe firmy swoim profilem działalności wpisują się w transport drogowy towarów oraz działalność taksówek osobowych.

Opracowanie : Martyna Maciuch


Polecamy też: