{"vars":{{"pageTitle":"Praca dla uchodźców z Ukrainy. Już 60 tys. osób skorzystało z łatwiejszego zatrudnienia na mocy specustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","pawel-szefernaker","pomoc-dla-ukrainy","rynek-pracy","uchodzcy-z-ukrainy","wojna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"13 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":290871}} }
300Gospodarka.pl

Praca dla uchodźców z Ukrainy. Już 60 tys. osób skorzystało z łatwiejszego zatrudnienia na mocy specustawy

Do tej porty pracodawcy zgłosili na podstawie nowych przepisów zatrudnienie ponad 60 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, uciekając przed wojną. Nowe regulacje dotyczące zatrudniania Ukraińców weszły w życie miesiąc temu.

– Mamy dane od pracodawców, które wskazują na to, że tylko i wyłącznie na mocy ustawy dotyczącej uchodźców blisko 60 tys. osób z Ukrainy podjęło prace w Polsce – poinformował pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker na konferencji prasowej 13 kwietnia.

Dodał, że jest to trend wzrostowy, a w ostatnich dniach coraz więcej osób z Ukrainy podejmuje pracę.

Część osób, która schroniła się w Polsce przed trwającą wojną, podjęła pracę również w oparciu o inne przepisy. Niektórzy mieli też zezwolenie na pracę Polsce.

Nowa specustawa

Zgodnie z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy wprowadzono do polskiego prawa ścieżkę legalizacji pobytu obywateli tego kraju, którzy uciekli do Polski przed wojną.

Osobom, których pobyt na terytorium Polski jest lub był uznawany za legalny, będzie udzielane zezwolenie na pobyt czasowy. Będzie ono udzielne jednorazowo na okres 3 lat, licząc od dnia wydania decyzji.

Jednocześnie zagwarantowany został dostęp obywatelom Ukrainy do polskiego rynku pracy oraz do możliwości rejestracji w powiatowym urzędzie pracy.

Pracodawca zatrudniający uchodźcę z Ukrainy, musi w ciągu 14 dni powiadomić o tym za pośrednictwem portalu praca.gov.pl właściwy urząd pracy. Do tego Ukraińcy mogą również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń – na takich samych zasadach, jak obywatele Polski.

Ustawa zakłada także nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie pozwala na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. W celu ułatwienia dostępu do usług publicznych online, wraz z nadaniem numeru PESEL obywatele Ukrainy mogą uzyskać profil zaufany.

Według informacji przekazanych na dzisiejszej konferencji prasowej, dotychczas uchodźcom z Ukrainy wydano 846 tys. numerów PESEL.

Pomoc dla Ukrainy. Bank Światowy przekaże 1,5 mld dolarów