{"vars":{{"pageTitle":"Imigracja w Polsce wzrosła o ponad 80 proc. przez trzy dekady. Jest nowy raport","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cudzoziemcy","imigracja","najnowsze","obcokrajowcy","rynek-pracy","ukraina"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":609075}} }
300Gospodarka.pl

Imigracja w Polsce wzrosła o ponad 80 proc. przez trzy dekady. Jest nowy raport

W Polsce łączną liczbę imigrantów można szacować na ok. 3,5-4 mln, z czego 60-75 proc. stanowią Ukraińcy. Taka liczba obcokrajowców oznacza wzrost o 83 proc. w porównaniu z rokiem 1990.

Wzrost imigracji z Ukrainy spowodowany jest oczywiście inwazją Rosji na Ukrainę przy jednoczesnym powolnym spadku emigracji, wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI) pt. „Migracje: niewykorzystana (na razie) szansa Polski”.

Liczba migrantów rośnie sukcesywnie na całym świecie i stanowią oni coraz większy odsetek globalnej populacji. W roku 2020 poza swoimi krajami pochodzenia przez co najmniej rok mieszkało 280 mln osób. W porównaniu z rokiem 1990 liczba migrantów wzrosła o 83,4 proc., zwraca uwagę WEI.

Do ważnych z punktu widzenia rynku pracy państw pochodzenia migrantów należą też Białoruś, Gruzja, Indie i Mołdawia –wynika z raportu.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Coraz więcej obcokrajowców pracuje w Polsce

WEI podkreśla, że rośnie liczba zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w Polsce, w dużej mierze w zawodach, w których występuje deficyt pracowników. Jednocześnie wielu cudzoziemców ma poczucie, że pracuje w Polsce „poniżej kwalifikacji”, co wiąże się w dużej mierze z barierą językową.

Przebywający w Polsce cudzoziemcy mają korzystną z punktu widzenia rynku pracy strukturę wykształcenia. Wśród migrantów ogółem według szacunków sprzed wojny ok. 36 proc. miało wykształcenie wyższe, a w grupie uchodźców i migrantów z Ukrainy wskaźnik ten waha się od 46 do 50 proc. – wynika z raportu.

Jednocześnie Instytut zwraca uwagę, że Polska nie wypracowała jasnej polityki imigracyjnej, natomiast imigracja jest szansą na częściowe rozwiązanie problemów demograficznych i związanych z rynkiem pracy.

– Wymaga to trafnej i skutecznej polityki migracyjnej, a obecnie takiej polityki nie ma. Pod pozorami elastyczności i konieczności reagowania na bieżące wyzwania rząd wycofuje się z prac nad dokumentami strategicznymi. Bez trafnej (co nie znaczy: sztywnej) polityki migracyjnej Polska będzie przegrywać walkę o deficytowe zasoby ludzkie z lepiej zorganizowanymi w tym obszarze państwami Zachodu i Wschodu – napisano w raporcie.

Według WEI, polityka imigracyjna Polski powinna wprowadzać mechanizm selekcji imigrantów w oparciu o analizę rynku pracy. Inne konieczne instrumenty to rozwijanie programów edukacyjnych, uznawanie kwalifikacji i wspieranie przedsiębiorczości wśród migrantów.

– Kluczowe jest wzmocnienie procedur odsyłania nielegalnych imigrantów oraz pogłębienie współpracy z krajami pochodzenia migrantów, aby lepiej zrozumieć przyczyny migracji i opracować bardziej skuteczne strategie jej zarządzania – podaje raport.

Czytaj także: