{"vars":{{"pageTitle":"Inaczej niż w UE, w Polsce to leasing jest najważniejszym źródłem finansowania firm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie","dane","firmy","komisja-europejska","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","msp","polska","przedsiebiorcy","przedsiebiorczosc","przedsiebiorstwa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":85347}} }
300Gospodarka.pl

Inaczej niż w UE, w Polsce to leasing jest najważniejszym źródłem finansowania firm

Leasing jest najważniejszym źródłem finansowania dla polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP, wynika z badania przeprowadzonego przez Komisję Europejską.

Zgodnie z wynikami badania SAFE 2020, dla 63 proc. polskich przedsiębiorców leasing jest najbardziej istotnym źródłem finansowania działalności. Na drugim miejscu w tej kategorii znalazła się linia kredytowa, która jest ważna dla 55 proc. firm z sektora MŚP, podczas gdy na trzecie miejsce (z piątego w ostatnim badaniu) awansowały dotacje (49 proc.).

Takie rezultaty nieco odbiegają od średniej dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Na kontynencie największe znaczenie dla przedsiębiorców ma linia kredytowa (50 proc. w badaniu ogólnoeuropejskim), a w dalszej kolejności: kredyty bankowe (48 proc.) i leasing (45 proc.).

Jak wskazuje Paweł Pach, szef Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, podobne trendy do występujących w Polsce można zaobserwować w Finlandii i Estonii.

„Wzrost znaczenia dotacji w ciągu ostatniego roku nie dziwi, biorąc pod uwagę kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19 i rosnące oczekiwania firm w zakresie instrumentów pomocowych” – mówi Pach.

Jakie są najważniejsze problemy MŚP?

Wśród kwestii najbardziej problematycznych dla polskich przedsiębiorców znalazły się przede wszystkim problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej kadry (na ten problem jako istotny wskazało 19 proc. respondentów) i kwestie regulacyjne (18 proc.)

Co istotne, jedynie 8 proc. firm skarżyło się na problemy z dostępem do finansowania.

źródło: Konfederacja Lewiatan

Ponad 1/3 polskich firm notuje spadek obrotów przez pandemię. W najgorszej sytuacji są branże budowlana, handlowa i usługowa