Indie, największy na świecie eksporter ryżu, ogłosiły zakaz eksportu białego ryżu. Decyzja ta ma na celu kontrolę rosnących cen żywności na rynku krajowym oraz zapewnienie dostępności żywności po rozsądnych cenach w kraju.
O sprawie informuje CNBC. Według informacji telewizji zakaz ten może mieć negatywne konsekwencje dla milionów ludzi, zwłaszcza mieszkańców Azji i Afryki.
Indie odpowiadają za ponad 40 proc. światowego handlu ryżem, co czyni je bardzo ważnym graczem na rynku. Zakaz eksportu może szczególnie dotknąć Malezję, która jest mocno uzależniona od importu ryżu z Indii.
Singapur również może odczuć skutki zakazu. Indie dostarczają około 30 proc. importowanego ryżu dla tego kraju.
Czytaj również: Ziemia się ociepla i wysycha. Kryzys wodny to także nasza odpowiedzialność [RECENZJA]
Ryż najdroższy od lat
Ceny ryżu obecnie znajdują się na najwyższym poziomie od lat, a ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowane przez El Niño mogą jeszcze bardziej zagrażać produkcji ryżu w innych azjatyckich krajach, takich jak Tajlandia, Pakistan czy Wietnam.
Kraje te są szczególnie narażone na wzrost cen ryżu, ponieważ stanowi on najważniejszy element diety.
– Liczba ludzi realnie dotknięta zakazem eksportu indyjskiego ryżu będzie liczona w milionach – powiedział Mohanty Samarendu, Dyrektor regionalny Międzynarodowego Centrum Ziemniaka (CIP).
Eksperci ostrzegają, że zjawiska te mogą wpłynąć na plony, co może również mieć wpływ na ceny rynkowe zbóż, w tym pszenicy, która może być częściowym substytutem ryżu. Rosja po wycofaniu się z umowy zbożowej spowodowała niemałe obawy o bezpieczeństwo żywieniowe niektórych regionów świata.
Mieszkańcy Azji i Afryki zagrożeni
Jak podkreśla CNBC, nie tylko Azja jest narażona na zakaz eksportu ryżu z Indii – również wiele krajów w Afryce i na Bliskim Wschodzie może odczuć skutki zakazu. Badania Fitch Solutions wskazują na kraje afrykańskie na południe od Sahary oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej jako te, które są najbardziej podatne na ograniczenia eksportu ryżu z Indii.
300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.
Nie jest to pierwszy raz, kiedy Indie wprowadziły zakaz eksportu białego ryżu. W przeszłości (2008) zakaz był już nałożony i po chwili zdjęty, ale obecnie może być on bardziej bolesny.
Również inflacja w Indiach wzrasta, głównie z powodu rosnących cen żywności. Według ekonomistów HSBC istnieje ryzyko, że inflacja w lipcu sięgnie 6,5 proc.
Możemy spodziewać się, że zakaz eksportu ryżu z Indii będzie miał daleko idące konsekwencje dla globalnych rynków ryżu i innych zbóż, a jego wpływ będzie obserwowany na różnych kontynentach, szczególnie w Azji i Afryce, podkreśla CNBC.