{"vars":{{"pageTitle":"Hardt z RPP: Inflacja w Polsce nie wzrośnie do dwucyfrowego poziomu, ale w 2022 nadal będzie wysoka","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","lukasz-hardt","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe","uslugi"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"20 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":234753}} }
300Gospodarka.pl

Hardt z RPP: Inflacja w Polsce nie wzrośnie do dwucyfrowego poziomu, ale w 2022 nadal będzie wysoka

Podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych w styczniu 2022 roku jest bardzo prawdopodobna. I raczej nie będzie to ostatnia z cyklu podwyżek stóp rozpoczętego w październiku 2021 roku – wskazuje Łukasz Hardt, jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) stoi przed kolejnymi decyzjami co do podwyżek stóp. Nie będą one jednak miały negatywnego wpływu na odradzającą się gospodarkę i rynek pracy – uważa członek Rady Łukasz Hardt.

Po obniżce w marcu 2020, RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021. Wysokość stopy referencyjnej wzrosła do 0,5 proc. z poziomu 0,1 procent. W listopadzie RPP podwyższyła stopę referencyjną do 1,25 proc., zaś w grudniu – do 1,75 procent.

Posiedzenie RPP w styczniu

W rozmowie z telewizją wPolsce.pl Łukasz Hardt wskazał, że inflacja jego zdaniem nie sięgnie poziomu dwucyfrowego. Natomiast w 2022 roku wzrost cen może się utrzymywać na poziomie ok. 7 procent.

Inflacja konsumencka wyniosła 7,8 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie 2021 roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1 procent.

Na styczniowym posiedzeniu Rada będzie musiała podjąć decyzję, czy nadal podwyższać stopy procentowe. „Moim zdaniem, jest bardzo prawdopodobna powtórka, czyli podwyżka o 50 punktów bazowych” – powiedział Łukasz Hardt.

„Niestety raczej to nie będzie to ostatni ruch w górę, biorąc pod uwagę perspektywy w gospodarce, dobry rynek pracy” – dodał.

Jeśli chodzi o inflację, to jej wysokość jest w dużej mierze kreowana jest czynnikami takimi jak ceny paliw, czyli niezależnymi od Rady. Jednak składnik krajowy (czyli popytowy) jest również dosyć istotny – mówi Łukasz Hardt.

„Inflacja bazowa jest grubo powyżej 4 proc., blisko 5 procemt. Musimy na tę sytuację jako RPP reagować” – wskazał.

Ocenił także, że tym, co odróżnia sytuacje Polski od innych krajów UE jest to, że dynamika wzrostu cen usług utrzymuje się na poziomie powyżej 6 procent. Nawet w okresie pandemii nie spadła ona poniżej 6 procent.

Kadencja Łukasza Hardta w RPP upływa 20 lutego 2022 roku.

Czytaj też: