{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja jeszcze wzrośnie, przewiduje duży bank. Ale pik już niebawem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bnp-paribas-bank-polska","inflacja","makroekonomia","najnowsze","prognoza-inflacyjna","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"18 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":464813}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja jeszcze wzrośnie, przewiduje duży bank. Ale pik już niebawem

Inflacja wzrośnie do maksymalnie 19,5 proc. rok do roku w lutym, a stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie do końca bieżącego roku, oceniają ekonomiści BNP Paribas Bank Polska. 

Zdaniem ekspertów, przestrzeń do obniżek stóp procentowych pojawi się w 2024 r.

– O ile nie budzi naszych wątpliwości dezinflacja w tym roku, przede wszystkim wynikająca z niższych cen surowców i bardzo potężnych efektów bazy, to jednak podstawowe czynniki napędzające inflację bazową, krajową, jak wysoki wzrost nominalnych wynagrodzeń, relatywnie luźna polityka fiskalna będą uniemożliwiały, by inflacja szybko znalazła się w okolicach celu inflacyjnego – powiedział główny ekonomista banku Michał Dybuła podczas konferencji prasowej nt. „Polska – perspektywy gospodarcze na 2023 rok. Miękkie lądowanie z możliwymi turbulencjami”.

– To będzie powodowało, że istotnych perspektyw do bardzo agresywnego cyklu obniżek stóp procentowych raczej nie będzie – dodał Dybuła.

Bank prognozuje, że inflacja CPI w Polsce średniorocznie wyniesie 13% i 8% odpowiednio w tym i przyszłym roku. Do górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5%) powróci nie wcześniej niż w 2025 roku.

Obniżki stóp procentowych?

Według ekonomistów banku pierwsze obniżki stóp procentowych mogą nastąpić w 2024 r. Jak mówił Michał Dybuła, BNP Paribas zakłada, że do końca 2024 roku stopa referencyjna spadnie poniżej 5,5 proc. Rynek jest bardziej optymistyczny, bo  zakłada ok. 4-4,5 proc.

Spodziewamy się, że cykl obniżek stóp procentowych może rozpocząć się dopiero w roku przyszłym. Czyli wtedy, gdy inflacja bieżąca zacznie obniżać się do jednocyfrowych poziomów i ten trend będzie utrwalony w kolejnych projekcjach NBP – dodał.

Zdaniem Dybuły, obniżki stóp procentowych w tym roku mogłyby nastąpić w warunkach gorszego od zakładanego wzrostu gospodarczego i szybszego spadku inflacji bazowej.

Gdyby okazało się, że rzeczywiście te tendencje dezinflacyjne są mocniejsze, gdyby koniunktura w ciągu roku miała się pogorszyć, zmieniając perspektywy na gorsze rynku pracy, obniżając perspektywy dla inflacji bazowej, wówczas scenariusz szybszych obniżek stóp mógłby się zmaterializować – wyjaśnił główny ekonomista.

Jesteśmy w miarę mocno przekonani, że w tym roku stopy nie zmienią się. Natomiast w przyszłym roku rozpocznie się dosyć łagodny cykl obniżek stóp procentowych – dodał.

Według niego, ryzyko wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych w tym roku jest małe.

A może podwyżki?

Natomiast wyższy wzrost gospodarczy, silniejszy wzrost wynagrodzeń i lepsza od oczekiwań sytuacja na rynku pracy mogłyby wpłynąć na uruchomienie kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Wiele rzeczy niespodziewanych musiałoby się wydarzyć, by stopy mogły istotnie zwiększyć się in plus. Gdyby tempo wynagrodzeń było szybsze w kolejnych kwartałach, a jest już szybsze niż założenia NBP, i gdyby miękkie lądowanie gospodarki było istotnie lepsze od prognoz, a kondycja na rynku pracy pozostawała silniejsza, niż zakładamy – to skutkowałoby petryfikacją oczekiwań inflacyjnych i presji inflacyjnej wynikających z wynagrodzeń. To wszystko przemawiałoby za wznowieniem cyklu podwyżek stóp procentowych raczej szybciej niż później – podsumował Dybuła.

W piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 16,6% r/r w grudniu 2022 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w styczniu br. stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r.

Polecamy: