{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja na świecie spada i będzie spadać. Goldman Sachs opublikował nowe prognozy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-makroekonomiczne","badania-rynku","dezinflacja","inflacja","inflacja-bazowa","inflacja-cpi","inflacja-hicp","najnowsze","swiatowa-inflacja"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"2 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":599581}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja na świecie spada i będzie spadać. Goldman Sachs opublikował nowe prognozy

Światowa inflacja spowolniła zarówno w krajach najbardziej rozwiniętych, jak i tych rozwijających się, i obecnie oscyluje w okolicach 4 proc – wynika z analizy Goldman Sachs. Spowodowane jest to m.in. poprawą globalnych łańcuchów dostaw czy wolniejszym wzrostem płac. A to nie koniec hamowania tempa wzrostu cen.

W gospodarkach wysoko rozwiniętych, takich jak kraje Europy Zachodniej, spadek wyniósł około 2 punkty procentowe, natomiast w krajach rozwijających się o ponad połowę w porównaniu do wcześniejszych odczytów, zwracają uwagę ekonomiści banku.

Inflacja bazowa, czyli ceny konsumpcyjne bez żywności, energii, alkoholu i tytoniu, gwałtownie zwalnia na całym świecie. W gospodarkach rozwiniętych, inflacja bazowa spadła z poziomu około 6 proc. do obecnych 4 proc, podczas gdy w krajach rozwijających się zredukowała się o ponad połowę w stosunku do swojego szczytu. Stanowi to znaczne spowolnienie wzrostu cen, który wiosną 2022 roku osiągnęło 9 proc. m.in. dzięki gwałtownemu wzrostowi cen energii.

Główne przyczyny spowolnienia inflacji bazowej to m.in. poprawa łańcuchów dostaw, wolniejszy wzrost płac czy spadek popytu na dobra i usługi. Należy pamiętać, że ceny towarów i usług wciąż pozostają wysokie i wiele konsumentów musi „mierzyć siłę na zamiary”.


Czytaj także: PZU: Dezinflacja się umacnia. Już jesienią stopy procentowe mogą pójść w dół


Optymistyczne prognozy na przyszłość

Ekonomiści przewidują, że globalnie inflacja bazowa może obniżyć się do około 3,8 proc. na koniec 2023 roku i 2,7 proc. pod koniec przyszłego roku.

To oznacza, że pewna presja inflacyjna będzie stopniowo słabnąć, co będzie wynikało m.in. ze spowolnienia gospodarczego.

Spowolnienie inflacji bazowej wciąż pozostaje obiecujące. Takie prognozy dotyczą wielu światowych gospodarek. Państwa rozwinięte, według analiz, mają już inflację bazową na poziomie poniżej 2 proc, a należy podkreślić, że zwalnia ona coraz szybciej w tych państwach, które już zakończyły cykl podwyżek stóp procentowych.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Analitycy Goldman Sachs dodają, że również inflacja usługowa [z wyłączeniem cen mieszkań – red.],jest obecnie spadkowa głównie dzięki postępom na rynku pracy i wzrostowi płac.

Jak wygląda sytuacja w naszym kraju? Inflacja w Polsce, według danych GUS w lipcu 2023 roku wyniosła 10,8 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 proc. To pierwsza taka sytuacja od lutego 2022 roku, kiedy inflacja spadła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, podaje portal tvn24.pl

Polecamy również: