{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja na razie nie spadnie poniżej 15%. Taki scenariusz przewiduje bank Santander","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","santander-bank-polska"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"31 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":348798}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja na razie nie spadnie poniżej 15%. Taki scenariusz przewiduje bank Santander

Obniżenie poziomu inflacji do poniżej 15 proc. rok do roku w 2022 r. jest mało prawdopodobne – oceniają analitycy Santander Bank Polska.

– Choć nadal oczekujemy spadku CPI w kolejnych miesiącach, to odczyt przesuwa całą ścieżkę na najbliższe miesiące – spadek poniżej 15 proc. w tym roku staje się teraz mało prawdopodobny. Odczyt wspiera naszą prognozę, że RPP podniesie stopy o 25 pb we wrześniu – komentuje bank Santander Polska.

Ekonomiści banku szacują, że inflacja bazowa w sierpniu wzrosła do 9,9-10 proc. rok do roku z 9,3 proc. w lipcu, notując nowy rekord.

W przypadku perspektyw dla wzrostu gospodarczego ekonomiści spodziewają się, że dwa pozostałe kwartały 2022 r. mogą przynieść lekkie spadki PKB (w ujęciu kwartalnym, odsezonowanym), co sprawi, że w czwarty kwartał roczna dynamika PKB znajdzie się poniżej zera.

– Nadal liczymy, że w przyszłym roku możliwe jest stopniowe ożywienie gospodarcze, jednak średni wzrost PKB wyniesie prawdopodobnie poniżej 1 proc. – podaje bank.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że inflacja konsumencka wyniosła 16,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,8 proc. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 17,4 proc. w ujęciu rocznym, nośników energii – wzrosły o 40,3 proc., paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 23,3 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,6 proc., nośników energii wzrosły o 3,7 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zmniejszyły się o 8,3 proc.

Jak podał GUS, Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 5,5 proc. rok do roku w II kwartale 2022 r. wobec 8,5 proc. wzrostu rok do roku w poprzednim kwartale. Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie maja), wzrost PKB w tym ujęciu w II kw. br. wyniósł 5,3 proc. W II kwartale 2022 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 2,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4,7 proc. Polska miała największy kwartalny spadek PKB spośród wszystkich państw OECD. Pisaliśmy o tu.

Inflacja w sierpniu zaskoczyła. To jeszcze nie koniec zmagań ze wzrostem cen