Inflacja mocno uderza w małe i średnie firmy. Wielu przedsiębiorców nie jest w stanie utrzymać nie tylko dotychczasowego poziomu zyskowności, ale w ogóle poziomu pozwalającego na przetrwanie.
W III kwartale 2022 roku firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw wystawiały wyższe faktury, niż w zeszłym roku – średnio o 17,9 procent. To dokładnie tyle, ile wyniosła październikowa inflacja, wynika z danych zebranych przez portal faktura.pl. Obsługuje on system fakturowania dla MŚP. Portal przeanalizował dane z kilkuset tysięcy faktur z tego systemu.
Są jednak takie branże, w których wzrost wartości średniej faktury był dużo niższy niż inflacja. Chodzi o firmy zajmujące się działalnością naukową, techniczną, administrowaniem, handlem, opieką zdrowotną i pomocą społeczną.
Rentowność pod znakiem zapytania
Największe dysproporcje pomiędzy wzrostem cen towarów a związanych z nimi usług i produktów widać w przypadku firm produkcyjnych. Małe i średnie przedsiębiorstwa z tej kategorii zwiększyły w III kw. 2022 r. faktury średnio o 16,9 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Tymczasem nośniki energii podrożały w tym okresie o ponad 40 procent.
– Wielu przedsiębiorców nie utrzyma w najbliższych miesiącach dotychczasowego poziomu zyskowności. Sens prowadzenia niektórych biznesów stanie pod znakiem zapytania – wskazują autorzy zestawienia.
Różnice widać także w budowlance. Według danych Grupy PSB, w październiku cement i wapno podrożały o 43 proc./ rok do rok; izolacje wodochronne – 33 proc., a kominy o 32 procent.
Tymczasem dane faktura.pl pokazują, że średnia wartość faktury firm z kategorii MSP działających w budownictwie zwiększyła się w III kwartale o 16,8 proc., a więc poniżej poziomu inflacji.
Podobna jest sytuacja w transporcie. Średnia faktura była wyższa o 24,4 proc., niż rok temu.
– To przy drastycznie rosnących kosztach paliwa i pracy nie zapewnia przedsiębiorcom z tej branży utrzymania dotychczasowego poziomu zyskowności – wskazują eksperci portalu.
Kto zarabia na inflacji
Ich zdaniem są też jednak 3 grupy branż, które zyskują na inflacji. Firmy prowadzące taką działalność wystawiają średnio faktury na znacznie wyższe kwoty, niż na to wskazuje inflacja.
– Firmy z tych branż dobrze czują się w inflacji i z nawiązką nadrabiają bazowy wzrost cen – wskazują autorzy zestawienia.
O jakie branże chodzi? To przede wszystkim IT, rolnictwo i działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.
Wzrost cen na fakturach w tych branżach jest naprawdę imponujący. Najniżej ponad inflację wyceniają się pośrednicy na rynku nieruchomości. Ale i tak średni wzrost ich faktur wyniósł aż 37,8 proc. w ujęciu rocznym.
Przedsiębiorcy zajmujący się rolnictwem, leśnictwem, łowiectwem i rybactwem wystawiają faktury prawie dwie trzecie wyższe niż rok temu. Średnio kwota rachunku w III kwartale 2022 roku wynosiła 166,1 proc. kwoty sprzed roku.
Najwyżej cenią się specjaliści od informacji i komunikacji. Wysokość ich faktur jest wyższa 69,3 proc., niż rok temu.
- Większość spółek nie przechodzi na estoński CIT, wynika z badań
- Sprzedaż detaliczna ostro hamuje. To zła prognoza dla PKB
- Inflacja zmusza do zaciskania pasa. Na zakupach oszczędzają prawie wszyscy
- Spowolnienie gospodarki: większość Polaków planuje ograniczenia wydatków
- Duża podwyżka ZUS dobije mikrofimy? Rząd ma inne zdanie