{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja spada, maleją obawy Polaków o pieniądze. Ale dochodzą inne zmartwienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie-ipsos","badanie-konsumenckie","finanse","finanse-osobiste","inflacja","inflacja-2024","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"18 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":693957}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja spada, maleją obawy Polaków o pieniądze. Ale dochodzą inne zmartwienia

Coraz mniej Polaków ma obawy dotyczące inflacji. W lutym skutków inflacji obawiało się 46 proc. rodaków, choć w styczniu było to ponad połowa – wynika z cyklicznego sondażu, przeprowadzonego przez Ipsos.

Inflacja ciągle pozostaje głównym powodem niepokoju Polek i Polaków, jednak w lutym martwiła już mniej niż połowę badanych (46 proc.). Oznacza to spadek o 6 pkt proc. w porównaniu do stycznia. Na drugim i trzecim miejscu największych zmartwień badanych znalazły się: opieka zdrowotna (33 proc.) oraz korupcja i finansowe lub polityczne skandale (30 proc.). Obie te kategorie tracą jednak na znaczeniu w stosunku do ubiegłego miesiąca – czytamy w komunikacie.


Czytaj także: Inflacja spada, ale nie znika. Ceny towarów w sklepach detalicznych nadal rosną


Polacy obawiają się przyszłości

Co czwarty badany ma nadzieję, że sytuacja materialna będzie lepsza w nadchodzących miesiącach. Podobnie jak w styczniu, 28 proc. Polek i Polaków deklaruje, że zaoszczędzi pieniądze w najbliższych miesiącach, a 50 proc. obawia się, że nie zgromadzi oszczędności w tym czasie. Do wartości oszczędzania przekonanych jest 68 proc. polskich badanych, podano także.

Z badania wynika, że 31 proc. respondentów jest przekonanych, że gospodarka osłabła w ciągu ostatniego roku, a 32 proc. spodziewa się jej poprawy w najbliższej przyszłości.

Wyniki lutowego badania pokazują, że obserwowany w zeszłym miesiącu pozytywny zwrot w nastrojach ekonomicznych Polek i Polaków nie był przypadkiem. Optymizm gospodarczy powoduje z kolei, że inflacja powoli ustępuje miejsca innym problemom. Od ubiegłego miesiąca obawy związane z konfliktami zbrojnymi stały się powszechniejsze, na co prawdopodobnie wpływa intensywna debata publiczna nt. bezpieczeństwa. Coraz więcej z nas martwi także kryzys klimatyczny i ochrona środowiska, które to kwestie długo były odkładane na bok ze względu na obawy gospodarcze – powiedział research executive w zespole Public Affairs Ipsos Polska Tymoteusz Ogłaza, cytowany w komunikacie.

Wzrastają obawy związane z konfliktami zbrojnymi, które niepokoją 29 proc. badanych – co oznacza wzrost o 6 pkt proc. względem stycznia. Wzrosły także obawy związane ze zmianą klimatu do 20 proc. z 12 proc. styczniu, a także zagrożeniami dla środowiska naturalnego – do 13 proc. z 6 proc.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Ipsos przeprowadził comiesięczne badanie online „What Worries the World” w 29 krajach w dniach 26 stycznia – 9 lutego 2024 roku, w Polsce na 500 osób reprezentatywnej próbie w wieku od 16 do 74 lat.

Badanie dotyczące nastrojów ekonomicznych Polaków przeprowadzone w ramach sondażu wielotematycznego Omnibus CAPI w dniach 9-12 lutego 2024 roku na liczącej 1 000 osób reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Polecamy także: