{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce sięgnie 6,5% na koniec tego roku. W 2022 nie będzie lepiej [Aktualizacja]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["goldman-sachs","inflacja","makroekonomia","prognoza"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":201923}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce sięgnie 6,5% na koniec tego roku. W 2022 nie będzie lepiej [Aktualizacja]

Inflacja CPI sięgnie na koniec br. 6,5 proc. oczekują analitycy Goldman Sachs – najbardziej wpływowego banku na świecie. Prognozują, że spadek inflacji w przyszłym roku będzie jedynie stopniowy. Zdaniem analityków w perspektywie nadchodzących miesięcy inflacja w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej nadal będzie rosnąć.

Głównym powodem coraz wyższego wskaźnika inflacji mają być efekty bazowe oraz podwyższone ceny żywności i surowców energetycznych.

„Uwzględniając ostatnie zmiany cen surowców, spodziewamy się, że do końca roku inflacja wyniesie +6,5 proc. rok do roku. Ponadto, podwyżki cen mediów na początku przyszłego roku, a także przedłużająca się presja ze strony inflacji dóbr trwałego użytku, sugerują, że szeroko oczekiwany spadek inflacji w przyszłym roku będzie jedynie stopniowy, a inflacja powyżej celu prawdopodobnie utrzyma się przez dłuższy czas. Prognozujemy, że w przyszłym roku inflacja wyniesie średnio +4,1 proc.” – podaje Goldman Sachs.

Inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 5,9 proc. w ujęciu rocznym według finalnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień.

Analitycy Goldmana zakładają, że wzrost cen żywności utrzyma się w najbliższych miesiącach. Ponadto, presja cenowa na rynku energii prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację w kolejnych kwartałach i ekonomiści banku sądzą, że w przyszłym roku inflacja utrzyma się przez dłuższy czas na wysokim poziomie.

W przypadku Czech ekonomiści Goldmana oczekują, że inflacja bazowa wzrośnie z 4,1 proc. do 4,5 proc. w sierpniu. Ponadto bank prognozuje, że inflacja bazowa (czyli po wyłączeniu cen żywności i energii) pozostanie na niezmienionym poziomie 3,7 proc. rok do roku.

Patrząc w przyszłość, bank przewiduje, że inflacja bazowa będzie stopniowo rosła przez resztę roku. W związku z tym analitycy Goldmana oczekują, że inflacja bazowa na koniec roku wyniesie 4,9 proc., a w całym roku 2021 średnio 3,4 proc., czyli znacznie powyżej górnego przedziału tolerancji czeskiego banku centralnego

Z kolei w Rumunii bank prognozuje, że inflacja przyspieszy z 5,2 proc. do +5,7 proc. rok do roku, ze względu na rosnące ceny gazu w całej Europie w połączeniu z efektami bazowymi, co doprowadzi do wzrostu cen energii.

Ponadto, GS oczekuje, że ceny żywności spowodują wzrost inflacji zasadniczej. Ponieważ wielu dostawców usług komunalnych w Rumunii zapowiada znaczne podwyżki cen w najbliższych miesiącach, GS spodziewa się, że do końca roku inflacja wzrośnie do około 7 proc., a następnie w przyszłym roku będzie stopniowo spadać. Po serii wyższych niż oczekiwano odczytów inflacji, bank centralny Rumunii podniósł stopy procentowe o 25 pb, rozpoczynając cykl podwyżek wcześniej niż oczekiwali tego analitycy GS i konsensus.

Goldman Sachs to amerykański bank inwestycyjny i zarazem jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Jego byłym pracownikiem jest m. in. premier Włoch i były szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi, a także wielu innych ekonomistów i polityków, którzy pełnili bądź pełnią najważniejsze funkcje w światowej gospodarce.

W Warszawie Goldman posiada biuro, do którego outsourcuje różnego rodzaju usługi, w tym IT. Biuro znajduje się na szczycie wieżowca Warsaw Spire niedaleko Ronda Daszyńskiego.

Inflacja w Polsce wzrosła do 5,9% – wynika z poprawionych danych GUS. Paliwa w górę o 1/3