{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja w Polsce wzrośnie w lipcu. Powodem odmrożenie cen energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["credit-agricole","euro","inflacja","najnowsze","prognozy","rada-polityki-pienieznej","stopy-procentowe","zloty"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"10 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":713599}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja w Polsce wzrośnie w lipcu. Powodem odmrożenie cen energii

Inflacja konsumencka na skutek częściowego odmrożenia cen nośników energii wzrośnie do 4 proc. rok do roku w lipcu z 2,5 proc. oczekiwanych w czerwcu, szacują analitycy Credit Agricole Bank Polska. Bank zrewidował w górę oczekiwania średniorocznej inflacji do 3,6 proc. rok do roku w br. z 3,3 proc. przed rewizją i do 4,2 proc. w 2025 r.

Oczekujemy, że inflacja bazowa pozostanie relatywnie stabilna w II poł. br. i obniży się wyraźnie dopiero z początkiem przyszłego roku (efekty wysokiej bazy). Uwzględniając powyższe tendencje, oczekujemy wyraźnego wzrostu inflacji ogółem z 2,5 proc. rok do roku w czerwcu do 4 proc. w lipcu – czytamy w raporcie „Prognozy na lata 2024-2025” Credit Agricole Bank Polska.

– Następnie, z uwagi na oczekiwane przez przyspieszenie wzrostu cen żywności zakładamy lekki wzrost inflacji CPI do lokalnego maksimum w I kw. 2025 r. (5,1 proc. rok do roku). W kolejnych kwartałach będzie się ona obniżała, czemu będzie sprzyjała niższa inflacja bazowa oraz wygaśnięcie efektu odmrożenia cen nośników energii. Podsumowując, prognozujemy, że średnioroczna inflacja wyniesie 3,6 proc. rok do roku w br. (3,3 proc. przed rewizją) i 4,2 proc. w 2025 r. (poprzednio 3,6 proc.) – czytamy dalej.

Przyczyny rewizji prognozy

Bank szacuje, że dynamika wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych obniży się z 15,4 proc. w 2023 r. do 2,6 proc. w 2024 r. (3,1 proc. przed rewizją), a w 2025 r. wzrośnie do 4,1 proc. (3,7 proc. przed rewizją).

Na rewizję naszej prognozy złożyły się dwa przeciwstawne czynniki. Z jednej strony transmisja przywrócenia 5 proc. stawki VAT na żywność okazała się słabsza od naszych oczekiwań, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się konkurencja cenowa pomiędzy głównymi sieciami handlowymi. Z tego powodu istotnie obniżył się punkt startowy naszej prognozy. Z drugiej strony, kwietniowe przymrozki oraz występujące w maju gradobicia istotnie pogorszyły perspektywy tegorocznych zbiorów owoców i warzyw, co będzie oddziaływać w kierunku wzrostu ich cen – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


– Zakładane przez nas przyspieszenie wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych w 2025 r. względem 2024 r. wynikać będzie z oczekiwanego przez nas wzrostu cen na rynku zbóż (ze względu na obniżenie ich światowych zapasów), trzody chlewnej, drobiu i mleka (z uwagi na ich niższą produkcję wraz ze spadkiem jej opłacalności, który wynikać będzie z obniżenia cen skupu w 2024 r. i wzrostu cen pasz na przełomie 2024/2025) – czytamy.

Bank spodziewa się, że cykl łagodzenia polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) rozpocznie się „dopiero w II połowie. 2025 r.”. Na koniec 2025 r. stopa referencyjna zostanie obniżona o 50 pb do 5,25 proc., zdaniem ekonomistów banku.

Dobra sytuacja gospodarcza oraz stabilizacja stóp procentowych będą stanowiły wsparcie dla stopniowej aprecjacji złotego. Oczekujemy, że kurs EURPLN wyniesie 4,24 na koniec 2024 r. i 4,20 na koniec 2025 r. – czytamy także w raporcie.

Polecamy: