{"vars":{{"pageTitle":"Inflacja za kilka miesięcy przebije 20 proc., prognozuje bank Pekao","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","inflacja","makroekonomia","najnowsze","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"9 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":396370}} }
300Gospodarka.pl

Inflacja za kilka miesięcy przebije 20 proc., prognozuje bank Pekao

Inflacja osiągnie swój szczyt na poziomie ponad 20 proc. w ujęciu rocznym w lutym 2023 roku. Tak prognozują ekonomiści Banku Pekao.

Ich zdaniem bardziej dynamicznego spadku inflacji można spodziewać się od II kwartału 2023 roku.

W swojej prognozie wskazali też, że według nich Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecyduje się na odwieszenie cyklu podwyżek na dzisiejszym posiedzeniu. O decyzji stojącej przed RPP pisaliśmy w tym artykule.

Inflacja będzie rosnąć

– Do końca roku inflacja dalej będzie rosnąć prognozują analitycy Pekao. Zakładamy, że jej szczyt w tym cyklu zobaczymy w lutym przyszłego roku w wysokości powyżej 20 proc. w ujęciu rocznym.

Ich zdaniem poziom inflacji będzie mocno podbity przez efekt niskiej bazy odniesienia. W lutym 2022 roku rząd wprowadził bowiem po raz pierwszy tarczą antyinflacyjną, co mocno wpłynęło na osłabienie dynamiki inflacji.

– Bardziej dynamiczny spadek inflacji zobaczymy dopiero od II kwartału 2023 r. Dużo tutaj będzie także zależeć od zapowiadanych działań rządowych „zamrażających” ceny energii dla gospodarstw domowych – wskazują.

Ogółem, Pekao zakłada, że średnioroczna inflację w tym roku wyniesie 14,6 procent. W przyszłym będzie nieznaczeni niższa i wyniesie 14 procent.

Według wstępnego szacunku GUS inflacja w Polsce przyspieszyła w październiku do 17,9 proc. w ujęciu rocznym (z 17,2 proc. we wrześniu).

Decyzja RPP

Dla dalszej dynamiki inflacji będzie mieć znaczenie dzisiejsza decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Rynek przewiduje niewielką podwyżkę lub utrzymanie ich na obecnym poziomie.

Zdaniem analityków Pekao w związku z tym, że RPP zawiesiła cykl podwyżek, jego „odwieszenie” wymagałoby bardziej fundamentalnego pogorszenia perspektyw inflacyjnych niż to, które pokaże listopadowa projekcja inflacyjna.

Mając do wyboru podwyższenie stóp do wyższego poziomu lub utrzymywanie ich na bieżącym na dłużej, RPP wybierze tę drugą opcję. Zważywszy na to i na dobrze ugruntowany wzorzec zaskoczeń CPI, przestrzeń do cięć stóp będzie w najbliższych kwartałach minimalna zwracają uwagę ekonomiści banku.

Na poprzednim posiedzeniu w październiku RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie po serii 11 podwyżek. Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,75 procent.


Polecamy też: