{"vars":{{"pageTitle":"Inwestorzy wyprzedają akcje Orlenu. Spółka ma sfinansować dalsze mrożenie cen energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcje","ceny-ciepla","ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","energetyka","gpw","najnowsze","orlen","zamrozenie-cen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":634520}} }
300Gospodarka.pl

Inwestorzy wyprzedają akcje Orlenu. Spółka ma sfinansować dalsze mrożenie cen energii

Akcje Orlenu na warszawskiej giełdzie zareagowały ostrym spadkiem na informację o obciążeniu spółki kosztami dalszych działań osłonowych na rynku energii, gazu i ciepła. Na zamknięciu środowych notowań kurs Orlenu wynosił 59.60 zł, o 7,9 proc. mniej niż na zakończeniu sesji dzień wcześniej.

O planach obciążenia paliwowo-energetycznego koncernu dodatkowym “domiarem” napisał portal Wysokienapiecie.pl. Chodzi o środki, które mają sfinansować zamrożenie cen energii, gazu ziemnego i ciepła w 2024 roku.

Ile będzie musiał zapłacić Orlen?

Cała operacja zostanie sfinansowana na koszt Orlenu. Do tej pory paliwowy czempion był obciążony domiarem od gazu wydobywanego w kraju, którego koszty są wprawdzie owiane tajemnicą, ale wiadomo, że są znacznie mniejsze niż gazu importowanego. Domiar ten obowiązywał jednak od końca 2022 roku – czytamy na portalu.

Koalicja chce obciążyć spółkę dodatkowo za okres od października 2021 r. do końca 2022 r. Orlen wydobywa w kraju ok 4 mld m3, całe zużycie w Polsce sięgnie ok. 17 mld m3. Wg informacji portalu WysokieNapiecie.pl koalicjanci wyliczyli, że Orlen zapłaci za cały rok 14,6 mld zł – wyliczono w tekście.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Cytowany przez Bloomberg Andrzej Domański z Platformy Obywatelskiej powiedział natomiast, że danina nakierowana jest na to, by spełnić wymogi Unii Europejskiej dotyczące windfall tax – czyli podatku od nadzwyczajnych zysków. Dodał, że koalicja nie ma w planach opodatkowania innych firm z udziałem skarbu państwa.

Projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw trafił do Sejmu 28 listopada. Przedłuża ona zamrożenie cen energii i gazu dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku. Przewiduje także ograniczenie wzrostu cen ciepła i podwyższa wartość dodatków osłonowych.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: