{"vars":{{"pageTitle":"Inwestowanie w Polsce droższe, niż na zachodzie. Ale jest większa bariera dla inwestorów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gielda","inwestycje","ministerstwo-finansow","najnowsze","rynek-kapitalowy"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"13 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":354332}} }
300Gospodarka.pl

Inwestowanie w Polsce droższe, niż na zachodzie. Ale jest większa bariera dla inwestorów

Koszty na polskim rynku kapitałowym są generalnie wyższe niż na zachodnich rynkach – wynika z najnowszego raportu Ministerstwa Finansów. Ale to nie to jest, zdaniem resortu, największą barierą rozwoju rynku.

Polska gospodarka potrzebuje silniejszego rynku kapitałowego. Tak uważają eksperci, ale również polski resort finansów.

Ministerstwo postanowiło więc zweryfikować różnice w kosztach inwestowania na rynku kapitałowym w Polsce i za granicą. To dlatego, że właśnie wysokie koszty są wskazywane przez wielu uczestników rynku jako główna bariera jego rozwoju.

Argument wysokich kosztów pada zarówno ze strony inwestorów, firm inwestycyjnych, jak i emitentów. Ponadto, często pojawiają się uwagi dotyczące wysokich kosztów pośrednich dla inwestorów, wynikających z relatywnie niskiej płynności rynku – wskazuje resort.

Wyniki analizy zostały opublikowane w raporcie przygotowanym przez ministerstwo i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Autorzy opracowania pod lupę wzięli różne koszty związane w inwestowaniem na rynku kapitałowym. Porównali więc koszty korzystania z usług brokerów, funduszy inwestycyjnych, koszty pośrednie i koszty związane z obrotem na giełdzie w Polsce i za granicą.

Chodzi tu o to, ile np. pobierają maklerzy czy fundusze inwestycyjne za swoje usługi.

„Do liderów nam daleko”

Wnioski z raportu nie zachwycają: ogółem koszty w Polsce są wyższe niż generalnie na innych rynkach. Konkurujemy w niektórych kategoriach z innymi państwami regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Ale w porównaniu z rynkami rozwiniętymi koszty są wyższe we wszystkich badanych segmentach.

Jednak chociaż do „kosztowych liderów” nam daleko, to – zdaniem autorów raportu – różnice nie są na tyle duże, by właśnie je uznać za główną barierę rozwoju rynku.

Główny problem to wielkość spółek notowanych na polskiej giełdzie oraz stopa zwrotu z inwestycji na rynku kapitałowym w długim terminie – uważają autorzy raportu z MF i KNF.

Wielkość i płynność spółek notowanych na polskiej giełdzie wpływa zresztą na wielkość najwyższych kosztów inwestowania na polskim rynku – wskazują.

Największe różnice dotyczą kosztów pośrednich, wynikających z ograniczonej płynności na polskim rynku. Ich wpływ na wyniki inwestycyjne, zwłaszcza na spółkach spoza WIG20 jest kilkukrotnie większy niż wpływ prowizji brokerskich. Wysokie koszty pośrednie wynikają w znacznej mierze z niewielkich rozmiarów polskich spółek publicznych – podają MF i UKNF.

Bariery rozwoju rynku

Potencjalnie wysokie koszty inwestowania w Polsce mają znaczenie nie tylko dla wysokości zysku inwestorów. Te zresztą w ostatnich miesiącach bywają wręcz ujemne – o stratach, jakie mogli zanotować inwestorzy w ostatnich miesiącach pisaliśmy w tym artykule.

Zasadniczą kwestią jest rola rynku kapitałowego w całej gospodarce. To właśnie sektor prywatny i inwestycje prywatne mają stać się podstawowym źródłem finansowania rozwoju gospodarki. Wynika tak nie tylko z rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. O potrzebie finansowania chociażby zielonej transformacji przez rynek kapitałowy mówi np. Teresa Czerwińska, wiceprezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Czerwińska na jesiennej konferencji Impact’21 oceniała wielkość koniecznego zaangażowania sektora prywatnego na ok. cztery piąte wszystkich potrzebnych nakładów na zielone inwestycje.

O potrzebie zaangażowania sektora prywatnego w zrównoważony rozwój mówią także szef KNF Jacek Jastrzębski czy publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny. 

Za małe inwestycje na polskim rynku kapitałowym mogą więc mocno blokować rozwój gospodarki. Zwłaszcza w kierunku zielonej transformacji.

MF będzie szukał rozwiązania

Bardzo ważnym wnioskiem z tego raportu dla ministerstwa, jest to, że mamy bardzo wysokie koszty pośrednie. Jest to związane prawdopodobnie właśnie z wielkością spółek notowanych na giełdzie – mówi pełnomocniczka MF do spraw rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc.

Jest tu rzeczywiście problem, zwłaszcza z luką finansowania w przypadku spółek wzrastających. Spółki, które nie mogą znaleźć innego finansowania, wchodzą na New Connect. A wejście na giełdę to też dla nich olbrzymie koszty compliance – tłumaczy pełnomocniczka.

Jakie w takim razie wyjścia z sytuacji widzą przedstawiciele sektora publicznego?

Lekcja z tego raportu jest na pewno taka, że należałoby się przyjrzeć i zastanowić jak na ten problem odpowiedzieć, razem z uczestnikami rynku – mówi Szwarc.


Polecamy też: