{"vars":{{"pageTitle":"Inwestycja w czynniki ESG. Czy zwiększy wycenę spółek finansowanych przez fundusze private equity?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","deloitte","esg","fundusze-private-equity","gielda","inwestycje","zrownowazone-finanse"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":174212}} }
300Gospodarka.pl

Inwestycja w czynniki ESG. Czy zwiększy wycenę spółek finansowanych przez fundusze private equity?

Inwestorzy przywiązują większą wagę do czynników środowiskowych, społecznych i w zakresie ładu korporacyjnego (ESG) – wynika z badania Deloitte „Central Europe Private Equity Confidence Survey”.

Private equity (PE) to rodzaj inwestycji kapitałowych polegających na zaangażowaniu w przedsiębiorstwa nienotowane na giełdach papierów wartościowych.

Przewiduje się, że spółki korzystające z finansowania funduszy PE, które uwzględnią czynniki ESG w swoich modelach biznesowych, mogą skutecznie zwiększyć swoją wycenę po wyjściu inwestora.

Kwestie klimatyczne jeszcze przed PE

W najbliższej przyszłości w sektorze finansowym czynniki ESG częściej i powszechniej będą wykorzystywane w procesach oceny opłacalności potencjalnych inwestycji – zdaniem ekspertów Deloitte.

Znaczenie tego obszaru udowadnia rosnąca presja w tym zakresie ze strony udziałowców (limited partners).

Ponad połowa (56 proc.) ankietowanych przez Deloitte potwierdziła, że ich fundusz wdrożył politykę inwestycyjną, która obejmuje właśnie te kwestie.

Co ciekawe, w poprzedniej edycji badania twierdziło tak aż 76 proc. uczestników.

„W tegorocznych odpowiedziach wyraźnie widać zwrot w deklaracjach i konkretnych działaniach podejmowanych przez fundusze. W porównaniu do poprzedniej edycji spadł odsetek ankietowanych, którzy sygnalizowali, że już mają wdrożone polityki uwzględniające czynniki ESG. Znacząco wzrósł natomiast, z 4 proc. do prawie 30 proc., udział respondentów stwierdzających, że jeszcze nie zastosowali polityki w tym zakresie, ale zamierzają to zrobić. Nie oznacza to, że kwestia włączenia czynników ESG w procesy decyzyjne traci na znaczeniu, przeciwnie (…), być może późniejsze deklaracje w większym stopniu uwzględniają znaczenie czynników ESG w procesie tworzenia wartości dodanej w okresie trwania inwestycji” – mówi Agnieszka Zielińska, z działu doradztwa finansowego Deloitte.


czytaj także: Banki muszą przygotować się do zarządzania ryzykiem ESG  raport


Większość planuje inwestować w czynniki ESG, ale niewielu działa

Jak wynika z badania, tylko 1 proc. nie wdrożyło takiego podejścia, ani nie planuje tego zrobić, a 6 proc. stwierdziło, że polityka inwestycyjna ich funduszu w ogóle nie uwzględnia czynników ESG.

Zaledwie 11 proc. ankietowanych wdrożyło formalne zobowiązania w zakresie dekarbonizacji, mimo że prawie połowa respondentów potwierdziła, że będzie się poruszać w tym kierunku.

Ponad 30 proc. respondentów zadeklarowało, że obecnie nie koncentruje się na kwestiach klimatycznych i raczej nie będzie tego robić w przyszłości.

Obowiązek raportowania ESG zmobilizuje firmy i inwestorów do działania według tych czynników [RAPORT 300RESEARCH]