{"vars":{{"pageTitle":"Izrael na celowniku hakerów. Od początku konfliktu w strefie Gazy rośnie liczba cyberataków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["atak-hamasu-na-izrael","cyberataki","cyberbezpieczenstwo","izrael","najnowsze","sztuczna-inteligencja","wojna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"31 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":618296}} }
300Gospodarka.pl

Izrael na celowniku hakerów. Od początku konfliktu w strefie Gazy rośnie liczba cyberataków

Od czasu nalotów Hamasu z 7 października znacznie zwiększyła się liczba cyberataków na Izrael, podaje izraelski Check Point.

Dane firmy wskazują, że od początku konfliktu liczba ataków hakerskich zwiększyła się o 18 proc. Z tego 52 proc. ataków jest wymierzone w izraelski w sektor rządowy.

Jeszcze rok temu izraelskie przedsiębiorstwa utrzymywały istniejące zapory, ale ich nie aktualizowano. Wraz ze wzrostem zagrożeń zaczęło się to zmieniać i firmy inwestują w nowe cyberzabezpieczenia.

Firma Check Point poinformowała, że w trzecim kwartale br. widoczny był dwucyfrowy wzrost przychodów z subskrypcji platformy, która zapobiega atakom w sieciach, urządzeniach mobilnych i chmurze – podaje w komunikacie Bellini Capital.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Ale nie tylko w Izraelu dochodzi do większej liczby cyberataków. Cierpi na to także Polska. W ciągu tygodnia następuje około 2100 ataków na firmy użyteczności publicznej i 1600 na sektor finansowy, wynika z danych Check Point Software.

Na rosnącą liczbę ataków wskazuje również najnowsze badanie OnePoll/Gemserv, z którego wynika, że firmy muszą pilnie unowocześniać swoje systemy, ponieważ sztuczna inteligencja (AI) grozi zwiększeniem cyberataków – zwraca uwagę Bellini Capital.

Wyzwanie mogą stanowić luki w wiedzy i informacjach. W przyszłości będzie jeszcze więcej zagrożeń cyfrowych, zaostrzonych przez obecne napięcia geopolityczne.

Eksperci przewidują, że w ciągu 5 lat wzrośnie liczba cyberataków wykorzystujących fałszywe technologie sztucznej inteligencji. Większość spodziewa się też, że generatywna sztuczna inteligencja zwiększy swoją rolę w cyberatakach.

Czytaj także: