{"vars":{{"pageTitle":"Jak nagrodzić pracownika? Pieniędzmi. Podwyżka płacy to największy benefit","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["benefity","dodatkowe-dni-wolne","najnowsze","podwyzka","pracownicy"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"7 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":672195}} }
300Gospodarka.pl

Jak nagrodzić pracownika? Pieniędzmi. Podwyżka płacy to największy benefit

Aż 64 proc. Polaków deklaruje, że podwyżka jest najlepszą formą benefitu, wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy”. Badanie przeprowadzone przez Personnel Service wskazuje, że wybór ten jest bezpośrednio powiązany z rosnącymi kosztami życia.

Kolejne 30 proc. Polaków oczekuje dodatkowych dni wolnych, natomiast 28 proc. jest za 4-dniowym tygodniem pracy. Następne pozycje wiążą się z obniżaniem kosztów życia jak np.: dofinansowanie dojazdów (28 proc.) oraz darmowe wyżywienie (26 proc.).

Benefity pracownicze to świetna alternatywa dla premii czy podwyżki wynagrodzenia, ale zatrudnieni nie zadowolą się byle czym. Najchętniej zobaczą wpływ na konto, a alternatywy muszą być przemyślane. Liczymy na dodatkowe dni wolne i zmianę systemu pracy na 4-dniowy. Pożądaną korzyścią jest obniżenie kosztów życia i tym samym wzrost wpływów finansowych – powiedział założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

Najczęstsze benefity

Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że benefity pozapłacowe otrzymuje 34 proc. pracowników. Najczęściej są to imprezy integracyjne (52 proc.), paczki na święta (45 proc.) oraz szkolenia dotyczące zawodu (45 proc.). Popularna jest również prywatna opieka medyczna (41 proc.), karty sportowe (40 proc.) oraz bony towarowe (39 proc.). Najmniej rozpowszechnione są szkolenia językowe oraz programy emerytalne. Otrzymuje je 18 proc. zatrudnionych. Oferowane przez pracodawców benefity nie odpowiadają wprost na oczekiwania pracowników.

Oczekiwania pracowników

Gdyby pracownicy mogli poprosić swojego pracodawcę o cokolwiek, to najchętniej zwróciliby się o podwyżkę wynagrodzenia (64 proc.) albo premię finansową (54 proc.). Na trzecim miejscu najbardziej oczekiwanych benefitów znajdują się dodatkowe dni wolne (30 proc.). Coraz większą popularnością cieszy się również 4-dniowy tydzień pracy, który wybrało 24% badanych. Na kolejnych miejscach znajdują się benefity pozapłacowe wpływające na obniżenie kosztów życia. Chodzi o dofinansowanie paliwa, którego oczekuje 28 proc. pracowników oraz darmowe wyżywienie w pracy (26 proc.) – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Tylko pieniądze

Praca zdalna przez 2-3 dni w tygodniu oraz nielimitowane dni urlopowe nie cieszą się dużą popularnością (po 15 proc. wskazań). Polacy rzadziej oczekują wsparcia finansowego pasji (14 proc.) i dofinansowania zdalnych form rozrywki, jak np. Netflix (10 proc.). Ze wsparcia psychologicznego skorzystałoby zaledwie 9 proc. Polaków.

Badanie pracowników przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI (Camputer-Assisted Web Interview) na próbie liczącej N=1108 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 3-6 października 2023. Metoda: CAWI.

Polecamy: