{"vars":{{"pageTitle":"Sprzęty AGD w większości polskich domów to starocie. Rachunki za prąd mogłyby być niższe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-pradu","energia-elektryczna","main","najnowsze","najwazniejsze","pie","polski-instytut-ekonomiczny","prad","rachunek-za-energie"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":365293}} }
300Gospodarka.pl

Sprzęty AGD w większości polskich domów to starocie. Rachunki za prąd mogłyby być niższe

Jak zmniejszyć rachunki za prąd? Energooszczędny sprzęt AGD i oświetlenie mogą obniżyć rachunki domowe nawet o 40 proc. – podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

W Polsce korzystamy głównie ze starszych, nieenergooszczędnych sprzętów, które w większości powinny być wymienione na nowe. To pomogłoby okiełznać rosnące rachunki za energię elektryczną, bo spowodowałoby spadek zużycia prądu. A efektywność energetyczna gospodarstw domowych może być istotną bronią w walce z kryzysem energetycznym. Podkreślała to Komisja Europejska, dodając, że będzie mieć to kluczowe znaczenie w uniezależnianiu się od rosyjskich paliw kopalnych po wybuchu wojny w Ukrainie.

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny, efektywność energetyczna gospodarstw domowych może pomóc zastąpić nawet 37 mld m3 rosyjskiego gazu. Wszystko za sprawą energooszczędnych sprzętów AGD.

Większość sprzętów do wymiany

A jest w tym zakresie wiele do zrobienia. Ponad 80 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta ze sprzętów RTV i AGD, które powinny zostać wymienione na bardziej efektywne energetycznie. Zgodnie z prawem UE, sprzęty elektryczne są klasyfikowane według efektywności energetycznej od klasy A (najwyższa) do G (najniższa).

W Polsce większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych jest klasy energetycznej D i niższej. Do klasy C i wyższej należy tylko 22 proc. używanych chłodziarko-zamrażarek, 19 proc. pralek bębnowych i 26 proc. zmywarek.

Modernizacja najbardziej powszechnego w gospodarstwach domowych sprzętu RTV i AGD pozwoliłaby obniżyć ich zapotrzebowanie na energię elektryczną o blisko 20 proc. (5,8 TWh).

Łącznie gospodarstwa domowe w 2019 r. zużywały na oświetlenie i działanie urządzeń elektrycznych (ok. 3,5 TWh), chłodziarko-zamrażarek (niecałe 3 TWh) i odbiorników telewizyjnych (ok. 2,5 TWh).

Pamiętajmy o żarówkach

Z kolei wymiana żarówek tradycyjnych na energooszczędne pozwoliłaby obniżyć zużycie energii elektrycznej w polskich gospodarstwach domowych o dodatkowe 12 proc. (3,4 TWh).

Także energochłonne żarówki tradycyjne cały czas są wykorzystywane w większości (52 proc.) polskich gospodarstw domowych. To wszystko mimo, że od rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego żarówek energooszczędnych dla lamp domowych minęło już ponad 13 lat.

Zużycie prądu w obecnie stosowanych żarówkach LED jest 6-krotnie niższe niż w żarówkach tradycyjnych.

Łącznie modernizacja powszechnego sprzętu RTV i AGD oraz wymiana oświetlenia z żarówek tradycyjnych na LED obniżyłaby zużycie energii przez gospodarstwa domowe o 9,2 TWh (31 proc.). W przypadku zamiany na żarówki LED także innych rodzajów oświetlenia, jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe, łączna redukcja wzrosłaby do 12,7 TWh (43 proc).

Więcej o oszczędzaniu energii elektrycznej piszemy tutaj: