{"vars":{{"pageTitle":"Jak PKN Orlen chce uczestniczyć w globalnej transformacji energetycznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300research","orlen","raport"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":19397}} }
300Gospodarka.pl

Jak PKN Orlen chce uczestniczyć w globalnej transformacji energetycznej

PKN Orlen, największy koncern naftowy w Europie Środkowo-Wschodniej, podobnie jak wiele innych firm energetycznych rozpoczął przygotowania do globalnej transformacji energetycznej.

Dotychczasowe działania i dalsze plany inwestycyjne spółki skupiają się wokół trzech obszarów, czyli rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, rozwoju sektora petrochemicznego, a także inwestycji w odnawialne źródła energii.

1. Infrastruktura

Elektromobilność należy dziś do priorytetowych elementów strategii Orlenu. Pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych na baterie litowo-jonowe została uruchomiona przez koncern jeszcze pod koniec 2018 r. w Siewierzu przy trasie Katowice – Warszawa.

Plany na kolejne lata zakładają, że na stacjach paliw Orlen w Polsce będzie funkcjonować ok. 150 punktów ładowania pojazdów elektrycznych.

Z kolei np. w Niemczech, które są najbardziej rozwiniętym w Europie rynkiem zeroemisyjnych pojazdów używających ogniw paliwowych Orlen na swoich stacjach paliw uruchomił dwa punkty tankowania wodoru. Wobec rosnącego zainteresowania tą technologią w Polsce, spółka rozważa obecnie uruchomienie takich stacji również w naszym kraju.

>>> Czytaj więcej na ten temat: Dwa lata na poligonie doświadczalnym: czego nauczył się Orlen prowadząc stację tankowania wodoru w Niemczech i jak to wykorzysta w Polsce

2. Odnawialne źródła energii (OZE)

PKN Orlen dostrzega światowe trendy w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej i nie zamierza pozostać w tyle. Jednym z bardzo perspektywicznych dla firmy kierunków jest morska energetyka wiatrowa.

Dlatego spółka już prowadzi jeden z najbardziej zaawansowanych na polskim rynku projektów analitycznych dotyczących morskich farm wiatrowych. Już w maju 2018 roku powołano zespół specjalistów, którzy pracują nad przygotowaniem i realizacją projektu budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Łączna moc tej inwestycji może wynieść nawet 1200 MW.

3. Rozwój sektora petrochemicznego

Zwiększenie zaangażowania Orlenu w produkcję petrochemiczną stanowi podstawowe założenie strategii firmy do 2022 roku.
Szacowany budżet do realizacji inwestycji wchodzących w skład Programu Rozwoju Petrochemii wynosi ponad 8 mld zł.

Program zakłada m.in. budowę kompleksów pochodnych aromatów, rozbudowę kompleksu olefin, zwiększenie zdolności produkcyjnych fenolu, a także rozwój Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W CBR będą m.in. przeprowadzane testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. Ma być ono także platformą współpracy pomiędzy PKN Orlen a światem nauki i biznesu.