{"vars":{{"pageTitle":"Jak wygląda dostępność mieszkań? Mniej oddano do użytkowania, ale podaż rośnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budowa-mieszkan","deweloperzy","dostepnosc-mieszkan","gus","inwestorzy-indywidualni","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci","rynek-pierwotny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726037}} }
300Gospodarka.pl

Jak wygląda dostępność mieszkań? Mniej oddano do użytkowania, ale podaż rośnie

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku oddano do użytkowania o 10,9 proc. mniej mieszkań w porównaniu z  analogicznym okresem 2023 roku. Jednocześnie od stycznia do sierpnia rozpoczęto budowę o 35,4 proc. więcej lokali niż przed rokiem. Według bankowych analityków oznacza to, że czas budowy mieszkań wydłużył się, ale odbudowa po stronie podażowej dalej postępuje.

GUS podaje, że w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku oddano do użytkowania o 128,8 tys. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2023 roku.

Większe spadki u inwestorów indywidualnych

Większy spadek dotyczy inwestorów indywidualnych niż deweloperów. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 78,5 tys. mieszkań – o 9 proc. mniej niż przed rokiem, natomiast inwestorzy indywidualni 46,3 tys. mieszkań, tj. o 16,9 proc. mniej.

Poza tym, że oddano do użytkowania mniej mieszkań, zmniejszyła się także ich powierzchnia użytkowa.

– Powierzchnia użytkowa nowo wybudowanych mieszkań wyniosła 11,6 mln m2, czyli o 12,7 proc. mniej niż przed rokiem, a jej przeciętna wartość dla 1 mieszkania ukształtowała się na poziomie 90,2 m2 – wskazuje GUS.

Wzrosła liczba rozpoczętych budów

Spadków nie ma natomiast w odniesieniu do rozpoczętych budów.

W pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. rozpoczęto budowę 162,2 tys. mieszkań. To o 35,4 proc. więcej niż przed rokiem. Prym wiodą deweloperzy.

– Deweloperzy przystąpili do budowy 105,2 tys. mieszkań (o 54,7 proc. więcej rok do roku), a inwestorzy indywidualni 54,4 tys. (o 11,3 proc. więcej) – informuje GUS.

Zarówno w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto, jak i tych, które zostały oddane do użytkowania, największe liczby dotyczą województwa mazowieckiego. Tu w okresie styczeń-sierpień 2024 r. oddanych do użytkowania zostało 23,5 tys. mieszkań i jednocześnie rozpoczęto budowę 31,7 tys. lokali. Z drugiej strony wskaźniki te są najniższe w województwie opolskim, gdzie oddanych do użytkowania zostało mniej niż 2 tys. mieszkań. Było też około 2 tys. lokali, których budowę rozpoczęto.

– Wyraźna rozbieżność pomiędzy liczbą oddanych mieszkań a rozpoczętymi budowami w latach 2023-2024 sygnalizuje, że nastąpiło znaczące wydłużenie czasu budowy w ostatnich latach – komentują ekonomiści z banku Credit Agricole.

Podaż odbudowuje się

Z kolei analitycy z Santander Consumer Banku zauważają, że „na pierwszy rzut oka sierpniowe dane z rynku mieszkaniowego zawierają kilka słabych punktów, jednak po dokładniejszym zbadaniu potwierdzają, że odbudowa po stronie podażowej dalej postępuje”.

Bo, z jednej strony w sierpniu oddano do użytkowania nie tylko najmniej mieszkań w tym roku, ale także w porównaniu z sierpniem 2023 roku. Z drugiej jednak strony, liczba mieszkań w budowie wzrosła, i tu dodatkowo dynamika przyśpieszyła z 2,6 proc. rok do roku do 3,2 proc. rok do roku, co stanowi najwyższe tempo wzrostu od marca 2022 r.

– Ponadto dynamika wydanych pozwoleń na budowę – choć lekko przyhamowała – to utrzymała się na wysokim poziomie, 27,9 proc. rok do roku – podsumowują ekonomiści z Santander Consumer Banku.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: