{"vars":{{"pageTitle":"Jakość powietrza na świecie jest fatalna. Prawie wszystkie kraje nie spełniają norm","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","brudne-powietrze","klimat","najnowsze","zanieczyszczenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":693996}} }
300Gospodarka.pl

Jakość powietrza na świecie jest fatalna. Prawie wszystkie kraje nie spełniają norm

Tylko siedem krajów spełnia standardy jakości powietrza WHO. Prawie wszystkie kraje nie spełniają normy dla PM2.5, czyli cząstek emitowanych przez samochody i przemysł – wynika z najnowszych badań. Wysokie stężenie tych cząsteczek w powietrzu powoduje problemy zdrowotne.

Tylko kilka krajów państw spełnia międzynarodowy standard jakości powietrza, a zanieczyszczenie powietrza staje się coraz bardziej śmiertelne w niektórych miejscach z powodu ożywienia działalności gospodarczej i toksycznego wpływu dymu pożarów lasów – wynika z nowego raportu firmy IQAir, szwajcarskiej organizacji ds. jakości powietrza, która korzysta z danych z ponad 30 tys. stacji monitorujących na całym świecie.

Spośród 134 krajów i regionów objętych badaniem, tylko siedem z nich spełnia międzynarodową granicę normy Światowej Organizacji Zdrowia. Są nimi Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.

Reszta świata nie spełnia norm dla PM2.5, czyli mikroskopijnej cząsteczki sadzy, która wdychana może powodować szereg problemów zdrowotnych i zgonów – wynika z raportu.

Powietrze na świecie jest obecnie o wiele czystsze niż w ubiegłym wieku, są jeszcze miejsca, gdzie poziom zanieczyszczenia jest szczególnie niebezpieczny. Najbardziej zanieczyszczonym krajem jest Pakistan, gdzie poziom PM2.5 jest ponad 14 razy wyższy niż standardy WHO. Inne kraje wymieniane przez IQAir, w których powietrze jest szczególnie złe to Indie, Tadżykistan i Burkina Faso.


Zobacz też: Brudne powietrze w polskich miastach to nadal norma. Ale dzięki UE to się stopniowo zmienia


W bogatych i szybko rozwijających się krajach postęp w ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza również nie wygląda obiecująco. Kanada był uważana za kraj o czystszym powietrzu. Teraz jednak spadła w rankingu krajów zachodnich na najniższą pozycję jeśli chodzi o ilości PM2.5 w powietrzu. Wynika to z zeszłorocznych pożarów lasów. Toksyczny dym zawisł nad terenem kraju i dotarł również do Stanów Zjednoczonych.

W Chinach natomiast poprawa jakości powietrza została utrudniona w zeszłym roku przez ożywienie działalności gospodarczej po pandemii COVID-19, z raportem wskazującym na wzrost poziomu PM2.5 o 6,5 proc.

Zanieczyszczenie powietrza zabija szacunkowo 7 mln ludzi rocznie na całym świecie. Najwięcej trudności odczuwają kraje rozwijające się, które polegają na szczególnie brudnych paliwach do ogrzewania, oświetlenia i gotowania.

Najbardziej zanieczyszczonym obszarem miejskim na świecie w zeszłym roku było Begusarai w Indiach, wynika z raportu IQAir. Cztery najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie znajdują się właśnie w Indiach. Z kolei inne kraje rozwijające się, zwłaszcza kraje afrykańskie, nie mają wiarygodnych pomiarów jakości powietrza, więc zanieczyszczenie tam nie jest do końca znane.

WHO obniżyła swoją graniczną normę dla „bezpiecznych” poziomów PM2.5 w 2021 roku do pięciu mikrogramów na metr sześcienny, a według tej miary wiele krajów, takich jak te w Europie, które znacząco oczyściły swoje powietrze w ciągu ostatnich 20 lat, nie spełniają normy.

(Oprac. Amelia Suchcicka)

Czytaj także: