{"vars":{{"pageTitle":"Jaworzno wśród europejskich liderów e-mobilności: wkrótce flota autobusów będzie w 80% bezemisyjna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["e-auta","ekologia","elektromobilnosc","komunikacja-publiczna","powiat-m-jaworzno","smog","solaris","solaris-bus-coach-s-a","solaris-urbino","solaris-urbino-12-electric","transformacja-energetyczna","transport","transport-publiczny","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"31 marca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"31","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":46805}} }
300Gospodarka.pl

Jaworzno wśród europejskich liderów e-mobilności: wkrótce flota autobusów będzie w 80% bezemisyjna

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie kupuje kolejnych 20 autobusów elektrycznych. Ich producentem będzie firma Solaris.

W 2015 roku pierwszy w Polsce autobus elektryczny wyjechał na linię właśnie w tym mieście. Dziś w barwach PKM Jaworzno jeździ ich już 23.

W ostatnich dniach miasto podpisało z firmą Solaris umowę na dostawę kolejnych 20 bateryjnych autobusów. Dzięki temu 80 proc. floty jeżdżącej po ulicach Jaworzna będą stanowić pojazdy elektryczne.

Przewoźnik inwestuje nie tylko w bezemisyjne pojazdy, ale i systemy ładowania. Jaworznickie „Centrum E-mobilności”, jest jedną z najnowocześniejszych zajezdni w Europie, a ładowarki zajezdniowe w obiekcie umożliwiają jednoczesne ładowanie ośmiu pojazdów.

PKM Jaworzno zdecydowało się na zakup 5 autobusów Urbino 8,9 LE electric oraz 15 sztuk Urbino 12 electric. Wnętrza autobusów pomieszczą 55 osób w przypadku Urbino 8,9 LE i 75 osób w Urbino 12 electric. Pierwsze Solaris dostarczy miastu jeszcze w tym roku, natomiast 12-metrowe Urbino 12 electric w 2021 roku.

Wszystkie pojazdy będą miały baterie Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Bezemisyjne i ciche autobusy elektryczne będą wyposażone w takie rozwiązania, jak ładowarki USB czy dostęp do bezprzewodowego internetu.

Bezpieczeństwo zapewni system kamer zarówno na pokładzie autobusu i w kabinie kierowcy, ale także urządzenia obserwujące ulicę podczas cofania i monitorujące pantograf w trakcie ładowania baterii.

Solaris Bus&Coach to firma z siedzibą w Bolechowie-Osiedlu pod Poznaniem, założona w 2001 roku. W 2018 roku została kupiona przez hiszpańską grupę CAF za ponad 300 mln euro. Produkcja pojazdów nadal odbywa się w Polsce.

Solaris w całym 2019 roku dostarczył łącznie 1487 pojazdów. Rekordowe w ubiegłym roku były też w związku z tym przychody firmy, które wyniosły 2,6 mld złotych. To wzrost o 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Jak podaje firma, pojazdy Solaris są obecne w ponad 750 miastach w 32 krajach na świecie, gdzie łącznie dostarczył prawie 19 tys. pojazdów. W 2019 roku do największych rynków sprzedażowych firmy należały Polska, Niemcy, Belgia, Litwa i Włochy.

Czytaj także:

>>> Najlepszą bronią przeciwko Rosji nie jest armia. To odnawialne źródła energii i elektromobilność

>>> Czy Polska nauczy się elektromobilności od Niderlandów? To dobry wzorzec